چگونگی اخذ اقامت آلمان در سال ۲۰۲۰ + انواع مجوز اقامت

اقامت آلمان

آلمان کشوری پر از افراد متفاوت با فرهنگ های متفاوت و همچنین با فرصت های بی پایان گوناگون است. شهرهایی پر زرق و برق با طبیعتی فوق العاده دارد. برای کسب اقامت آلمان می توانید از چندین راه اقدام کنید. ما در این مقاله سعی داریم رویه و مراحل را برایتان ساده تر کرده و به شما نشان دهیم که چگونه می توانید مجوز اقامت آلمان را دریافت کنید.

اقامت آلمان

مجوز اقامت آلمان چیست؟

اگر تنها هدف شما برای بازدید از آلمان اهداف توریستی باشد، مجبور نیستید برای گرفتن مجوز اقامت تلاش کنید. یک ویزای توریستی به شما اجازه می دهد تا به مدت 90 روز در آلمان باقی بمانید و تمامی این کشور را بگردید اما اجازه ی ماندن بیش از 90 روز امکان پذیر نیست. پس مجوز اقامت آلمان اجازه می دهد تا در آلمان بیشتر از 90 روز اقامت داشته باشید که در این صورت می توانید در این کشور به تحصیل، کار و… مشغول شوید.

آیا شما به مجوز اقامت نیاز دارید؟

به استثنای افرادی که از کشورهای عضو اتحادیه اروپا، سوئیس، نروژ، ایسلند و لیختن اشتاین هستند، تمام اتباع خارجی دیگر نیاز به مجوز اقامت دارند. بسیاری از اتباع خارجی مجبورند برای اجازه اقامت آلمان در کشور خودشان درخواست کنند یا یک ویزای شینگن را برای ورود به آلمان برای 90 روز دریافت کنند. برای برخی از کشورها، در طی 90 روز اول، می توان بدون ویزا وارد آلمان شد و داخل کشور آلمان درخواست اجازه ی اقامت کرد.

اقامت آلمان

انواع مجوز اقامت آلمان

بسته به طول اقامت شما و الزامات مورد نیاز شما، مجوز اقامت آلمان انواع مختلفی دارد. به طور کلی، سه نوع مجوز اقامت وجود دارد که به شما اجازه می دهد در مدت زمان های مختلف در آلمان بمانید.

  • مجوز اقامت موقت

اجازه اقامت موقت یا اجازه اقامت محدود به آلمانی Aufenthaltserlaubnis همان طور که از اسمش پیدا است برای اقامت کوتاه مدت در آلمان است. هنگامی که شما این نوع مجوز اقامت را دریافت می کنید، شما مجاز به تنها یک سال اقامت در آلمان می باشید. با این حال ممکن است شرایط لازم را برای اقامت بیشتر داشته باشید. این مجوز در صورتی که اتباع خارجی دلیلی خاص برای اقامت داشه باشند به آن ها داده می شود.

هنگامی که برای این نوع مجوز درخواست می کنید، دلیل این که چرا می خواهید اقامت داشته باشید را عنوان می کنید و کارتی که برایتان صادر می شود بیان کننده ی آن است و پس از گرفتن مجوز شما نمی توانید در فعالیت هایی مشارکت کنید که کشور آلمان به شما اجازه نداده است. برای مثال، اگر برای مجوز تحصیلی درخواست کنید، این نشان می دهد که فقط می توانید تحصیل کنید و نمی توانید کار کنید.

اجازه اقامت موقت اولین نوع مجوزی است که اکثر خارجیان دریافت می کنند. این مبنایی برای اقامت دائم در آلمان ایجاد می کند چرا که یکی از الزامات برای اقامت دائم، گرفتن مجوز اقامت موقت است. فقط افرادی با شرایط خیلی خاص هستند که می توانند از این مورد پیشی بگیرند.

  • بلو کارت اتحادیه ی اروپا

بلو کارت اتحادیه اروپا شبیه به مجوز اقامت موقت است با این تفاوت که برای یک گروه خاص از افراد صادر می شود و اعتبار بیشتری دارد. بلو کارت برای اتباع خارجی کشورهای غیر اتحادیه اروپا است که به صورت حرفه ای کار بلدند و می خواهند در آلمان کار کنند.

نیروی متخصص، به این معنی است که آن ها دارای مدرک تحصیلی عالی مانند لیسانس یا مدرک کارشناسی ارشد هستند و کسانی که در رشته ی IT یا علم، فناوری، مهندسی، ریاضی هستند شانس بیشتری برای دریافت بلو کارت دارند.

آن ها باید برای واجد شرایط بودن بلو کارت اتحادیه اروپا، در آلمان کار کنند، که به آن ها این فرصت را می دهد تا مهارت هایی که در طول تحصیل کسب کرده اند را تمرین کنند. این کار باید در زمینه تحصیلات تکمیلی باشد. علاوه بر این، شغلشان باید به آن ها اجازه دهد تا سالانه حداقل 50،800 یورو را به دست آورند و باید دارای مهارت بالای زبان آلمانی باشند.

بلو کارت اتحادیه اروپا به مدت چهار سال معتبر است و کسانی که آن را داشته باشند می توانند اقامت دائم خود را در صورت شاغل بودن خود حفظ کنند. این افراد واجد شرایط دریافت اقامت دائم پس از 33 ماه هستند، اما اگر در زبان آلمانی مهارت کافی داشته باشند، می توانند پس از 21 ماه این کارت را دریافت کنند.

اگر شما بلو کارت اتحادیه اروپا دارید، می توانید همسر خود را به آلمان بیاورید. همسر شما نیازی به دانش زبان آلمانی ندارد و می تواند پس از اینکه اقامت دائم خود را دریافت کرد شروع به کار کند.

اقامت آلمان

  • مجوز اقامت دائم

برای اقامت و ماندن در آلمان به یک مجوز اقامت دائم در آلمان نیاز دارید به این مجوز اجازه اقامت و یا به زبان آلمانی Niederlassungserlaubnis گفته می شود. با اجازه اقامت دائم، می توانید در آلمان کار کنید و همچنین به هر کشوری که می خواهید سفر کنید.

این مجوز برای افرادی که مجوز اقامت موقت را برای چند سال نگه داشته و یا دارای کارت آبی اتحادیه اروپا هستند، صادر می شود. آن ها باید ثابت کنند که حداقل 5 سال کار کرده اند، کارشان توسط آژانس استخدامی فدرال تایید شده است و مالیات و کمک های لازم را به دولت پرداخت کرده اند. علاوه بر این شما باید کاملا به زبان آلمانی مسلط باشید.

اگر مجوز اقامت دائمی دارید، فرزندان و همسرتان مجاز به پیوستن به شما هستند. ابتدا آن ها اجازه اقامت موقت خواهند گرفت و بعد از چند سال خواهند توانست مجوز اقامت دائمی دریافت کنند.

 

توسط | 2020-05-16T11:11:08+04:30 31st دسامبر, 2018|سایر کشورها|بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید