اتریش کجاست؟ [موقعیت اتریش، جغرافیا و آب و هوای اتریش]+ عکس

اتریش کجاست؟

از لحاظ جغرافیایی کشور اتریش بین عرض های 46 درجه و 49 درجه سانتی گراد و طول جغرافیایی 9 درجه و 18 درجه سانتی گراد قرار دارد. جغرافیای اتریش سه منطقه دارد که بزرگترین آن ها، رشته کوه آلپ شرقی است که 62 درصد از کل کشور را تشکیل می دهند. دومین منطقه کوهستانی بزرگ (بسیار پایین تر از کوه های آلپ) در شمال واقع شده است. این منطقه معروف به فلات گرانیت، در منطقه مرکزی توده بوهمیان قرار دارد و 10 درصد آن را شامل می شود و بخش آخر، بخش اتریشی حوضه وین است که 4 درصد را شامل می شود. در ادامه مطلب به بررسی مطالب ذکر شده در بالا می پردازیم.

نقشه اتریش

موقعیت اتریش

براساس WWF و موقعیت جغرافیایی اتریش، قلمرو  جغرافیای اتریش را می توان به چهار منطقه بومی تقسیم کرد: جنگل های مختلط اروپای مرکزی، جنگل های مختلط پانونیا، مخروط کوه های آلپ و جنگل های مختلط و جنگل های پهن برگ اروپای غربی.

اتریش یک کشور عمدتاً کوهستانی است زیرا بخشی از آن در رشته کوه های آلپ قرار دارد. این کشور با 82.445 کیلومتر مربع خشکی و 1.426 کیلومتر مربع آب، در قاره اروپا واقع شده است. در حالت کلی اتریش 114مین کشور بزرگ جهان است و مساحت آن 83.871 کیلومتر مربع می باشد. دشت های شرق و جنوب شرقی اتریش، مرکز کشاورزی این کشور است.

کوه های آلپ شرقی، آلپ های سنگ آهک شمالی و آلپ های سنگ آهک جنوبی همه تا حدودی در این کشور قرار دارند. از کل مساحت آن (84000 کیلومتر مربع یا 32433 مایل مربع)، فقط حدود یک چهارم آن کم ارتفاع است و تنها 32٪ این کشور ارتفاعی زیر 500 متر (1640 فوت) دارد. کوه های آلپ اتریش غربی جای خود را به زمین های کم ارتفاع و دشت های شرق کشور اتریش داده اند.

بیشتر مساحت کشور اتریش (70٪) تحت پوشش منطقه آلپ مرکزی و غربی قرار دارد، زیرا کوه های آلپ از کشور سوئیس به سمت کشور اتریش توسعه می یابند. در این منطقه شاخه های زیادی از رشته کوه آلپ وجود دارند که عمده ترین آن ها عبارتند از دامنه های باواریا، کارنیک و اوزتالر. بلندترین قله ها در محدوده مرکزی تاورن قرار دارند.

همچنین بلندترین نقطه کشور با 12460 فوت (3،798 متر) ارتفاع نیز در همان جا قرار دارد. دامنه تاورن سرانجام به سمت دره رودخانه دانوب و از زیر زمین های شرقی، از وین، از جنوب تا مرز اسلوونی ادامه دارد. رود دانوب (1،771 مایل) (2،850 کیلومتر)، مهم ترین رودخانه این کشور است. این رود دومین رودخانه طولانی در اروپا و یک آبراه حیاتی برای تجارت است البته ده ها دریاچه در میان رشته کوه ها، به ویژه در جنوب و شرق نزدیک به سالزبورگ جریان دارند.

اتریش در سال 1282 به عنوان یک کشور مستقل معرفی شد. کد شماره گیری برای این کشور 43 و دامنه اینترنتی سطح بالا برای سایت های اتریشی at. است.

اتریش مرزهای زمینی مشترکی با هشت کشور دارد که این کشورها عبارتند از: جمهوری چک، مجارستان، اسلواکی، اسلوونی، لیختن اشتاین، آلمان، ایتالیا و سوئیس.

آب و هوای اتریش

قسمت اعظم آن در منطقه آب و هوای خنک و معتدل قرار دارد که در آن وزش باد شدید و مرطوب وجود دارد. نزدیک به سه چهارم کشور تحت سلطه آلپ ها قرار دارد و در این مناطق، آب و هوای آلپ غالب است. در شرق – در دشت Pannonian در امتداد دره دانوب  آب و هوای قاره ای را نشان می دهد که باران کمتری نسبت به مناطق آلپی دارد.

اگرچه هوای اتریش در زمستان ها سرد است (از 10- تا 0 درجه سانتی گراد) اما در فصل تابستان ممکن است هوا خیلی گرم شود (به طور میانگین 25 درجه سانتی گراد).

آب و هوای اتریش

توجه به این نکته مهم است که اتریش ممکن است زمستان های بسیار سرد و شدیدی را تجربه کند و بیشتر اوقات زمستان های اتریش تقریباً به اندازه مناطقی مانند اسکاندیناوی جنوبی یا اروپای شرقی سرد هستند. همچنین، در ارتفاعات بالاتر، تابستان ها معمولاً نسبت به ارتفاعات پایین سردتر هستند. آب و هوای زیر زمینی و تندرا که در اطراف رشته کوه های آلپ مشاهده می شود در زمستان بسیار گرمتر از چیزی است که در جای دیگر طبیعی است و دلیل آن تأثیر اقیانوس ها در این قسمت از اروپا است.

جغرافیای فیزیکی

مناطق زمینی

اتریش به سه منطقه جغرافیایی تقسیم می شود. بیشترین قسمت اتریش (62٪) توسط کوه های نسبتاً جوان آلپ ها اشغال شده است، اما در شرق آن بخشی از دشت Pannonian قرار دارد و در شمال رودخانه دانوب جنگل بوهمیان، رشته کوه های گرانیتی قدیمی قرار دارد.

آب و هوای اتریش

  • رود دانوب

رود دانوب دارای منبع خود در نزدیکی Donaueschingen در جنوب غربی آلمان است و پیش از تخلیه در دریای سیاه از کشور اتریش می گذرد. این رود تنها رودخانه بزرگ اروپایی است که به سمت شرق جریان می یابد و با تکمیل شدن این رود در سال 1992 توسط کانال Rhine-Main-Danube در باواریا اهمیت آن به عنوان یک رود درون مرزی بسیار افزایش یافت.

اتریش مرکزی و شرقی از نظر جغرافیایی به دور از حوضه آبشار آلپ قرار دارند: استان های اتریش فوقانی و اتریش تحتانی به سمت دانوب و استان های کارینتیا و استایرا به سمت دراو.

  • کوه های آلپ

سه رشته کوه اصلی آلپ یعنی کوه های آلپ شمالی، آلپ های مرکزی و کوه های آلپ جنوبی از داخل آن از غرب به شرق ادامه می یابند. رشته کوه های آلپ مرکزی از تیرول تا مرز Styria اتریش ادامه می یابند و مناطق منجمدی در کوه های اتزال آلپ را شامل می شود که در مرز های ایتالیا و تیرولن و تاورن در تیرول شرقی و کارنتین قرار دارند.

کوه گروس گلوکنر با ارتفاع 3797، بلندترین کوه اتریش است. به عنوان یک قاعده کلی، هرچه بیشتر به سمت آلپ های شرقی، شمالی و آلپ های مرکزی پیش می رویم، ارتفاع این کوه ها کمتر می شود. به عنوان یک ویژگی جغرافیایی، آلپ ها مناطق دیگر زمین را تحت الشعاع قرار می دهند.

  • جنگل بوهمیان (رشته کوه)
  • توده گرانیتی جنگل بوهمیان (به زبان آلمانی Böhmerwald)، یک رشته کوه است همراه با تعدادی فلات و آب و هوای ناگوار در شمال دره دانوب که 10٪ از مناطق دیگر اتریش را در بر می گیرد.

جغرافیای انسانی

الگو های کاربری اراضی در این کشور از مناطق آلپ به مناطق غیر آلپی تغییر می کند. تقریباً یک دهم اتریش خشک است که این مناطق معمولا آلپی هستند. تقریباً بیش از 40٪ اتریش تحت پوشش جنگل ها قرار دارد که بخش اعظم آن در مناطق آلپ قرار دارد. کمتر از یک پنجم اتریش قابل کشت و کشاورزی است. هرچه به سمت شرق آن پیش برویم، درصد اراضی قابل کشت بیشتر می شود به این دلیل که کشور از محدوده کوهستانی خارج می شود.

بیش از یک پنجم اتریش مراتع هستند که در ارتفاعات مختلف واقع شده اند. تقریبا نیمی از این مراتع، مراتع کوهستانی آلپ هستند. معمولا مراتع مرتفع آلپ، در فصل تابستان برای چرای گاو ها انتخاب می شوند، بنابراین فضای موجود در ارتفاعات پایین برای کشت و برداشت علوفه برای زمستان فراهم می شود.

اقامت دائم اروپا

بسیاری از مراتع مرتفع در ارتفاعات بیش از 1000 متر قرار دارند. اگرچه کشاورزی در مناطق کوهستانی در یک زمان از نظر اقتصادی قابل دوام بود، اما در دهه های اخیر تنها با کمک یارانه های گسترده، پابرجا مانده است. نگرانی کشاورزان در این مناطق کوهستانی این است که عضویت در اتحادیه اروپا ممکن است به کاهش این یارانه ها و پایان دادن به کشاورزی آلپ منجر شود. اگر این اتفاق بیفتد، بسیاری از مناطق پس از قرن ها زراعت توسط طبیعت به حالت اول برمی گردند.

اگرچه کوه های آلپ زیبا هستند، اما بسیاری از مناطق اتریش را غیرقابل سکونت می کنند. مناطق سکونت دائمی اتریش یعنی مناطقی که قابلیت کشت و استفاده از وسایل نقلیه را دارند و در عین حال جنگل ها را در بر نمی گیرند، فقط 40٪ یا 35،000 کیلومتر مربع از کشور را در بر می گیرند. اکثریت مناطق مسکونی در دره دانوب و مناطق دشتی یا تپه ای در شمال، شرق و جنوب کوه های آلپ قرار دارند که تقریباً دو سوم جمعیت اتریش در آین مناطق زندگی می کنند.

توسط | 2020-05-30T12:45:07+04:30 23rd آگوست, 2019|کشور اتریش|بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید