اقامت اتریش از طریق ازدواج + تولد فرزند در اتریش پس از سال ۱۹۸۳

اقامت اتریش از طریق ازدواج

ساده ترین راه برای دریافت اقامت اتریش، اخذ اقامت اتریش از طریق ازدواج با یک شهروند اتریشی (که طی 10 سال گذشته تابعیت اتریش را داشته باشد) است. پس از این که با همسر خود مدتی را در اتریش زندگی کردید، واجد شرایط درخواست تابعیت اتریش می شوید. در ادامه به بررسی اقامت اتریش با تولد فرزند و اقامت اتریش از طریق ازدواج می پردازیم.

اقامت اتریش از طریق ازدواج

شرایط دریافت اقامت اتریش از طریق ازدواج (با چشم پوشی از شهروندی فعلی)

 • داشتن حداقل شش سال اقامت قانونی و بدون وقفه در اتریش
 • ازدواج ثابت به مدت پنج سال
 • زوج باید 5 سال با هم زندگی کرده باشند

قانون گرفتن اقامت اتریش از طریق ازدواج، محدودترین قانون در بین همه کشور های عضو اتحادیه اروپا درباره همسران خارجی است.

ازدواج با زن اتریشی

شرایط دریافت اقامت اتریش برای فرزندان متولد شده در اتریش

فرزندان متولد شده پس از ازدواج در صورتی تابعیت اتریش را به دست می آورند، که:

 • اگر کودک قبل از اول سپتامبر 1983 متولد شده باشد: پدر باید در زمان تولد كودك، شهروند اتریش باشد.
 • اما اگر بعد از اول سپتامبر 1983 متولد شده باشد: یکی از والدین در زمان تولد باید شهروند اتریش باشد.

کودکان زیر 14 سال، که توسط یک اتریشی به فرزند خواندگی گرفته شده اند نیز می توانند تابعیت اتریش را به دست آورند.

فرزندان متولد شده قبل از ازدواج نیز می توانند تابعیت اتریش را به دست بیاورند:

 • اگر مادر در زمان تولد فرزند، شهروند اتریش باشد.
 • با مشروعیت اگر کودک در زمان ازدواج والدینش هنوز جزئی از این خانواده باشد و پدر شهروند اتریش باشد.
 • اگر پدر شهروند اتریش باشد و والدین در مدت 8 هفته پس از تولد فرزند، تایید کنند که پدر و مادر این کودک هستند.

فرزندان نامشروع یک پدر اتریشی

کودکی که والدین او با یکدیگر ازدواج نکرده اند و پدر اتریشی، پدر بودن خود را بعد از هشت هفته پس از تولد تصدیق کرده است فرزندش می تواند تابعیت خود را تا 14 سالگی به دست آورد.

تولد در اتریش

تولد فرزند در اتریش به خودی خود تابعیت اتریش را به خود اختصاص نمی دهد. اما ممکن است به عنوان یک شهروند اتریشی منجر به کاهش نیاز اقامت برای اعطای تابعیت شود. بچه های سر راهی زیر 6 ماه از نظر قانونی تابعیت اتریش را به دست می آورند.

اقامت اتریش با تولد فرزند

تبار از والدین اتریشی

کودکی که از دو والد اتریشی متولد شده، بدون در نظر گرفتن وضعیت تأهل والدین، شهروند اتریش است. اگر والدین در زمان تولد کودک ازدواج کرده باشند، تابعیت اتریشی پدر و یا مادر کافی است الیته این در صورتی است که کودک پس از اول سپتامبر 1983 به دنیا آمده باشد. برای کودکانی که قبل از آن تاریخ به دنیا آمده اند، پدر باید تبعه کشور اتریش باشد یعنی فرزندان متولد شده توسط یک مادر اتریشی که با یک پدر غیر اتریشی ازدواج کرده اند واجد شرایط نیستند.

اخذ اقامت و تابعیت از طریق تولد در کشور اتریش

تابعیت دوگانه اتریش

قانون اتریش، تابعیت دوگانه را به میزان قابل توجهی محدود می کند. به طور کلی اتباع اتریشی فقط با شرایط زیر می توانند تابعیت دوگانه داشته باشند:

 • مورد اول افرادی هستند که از بدو تولد تابعیت یک کشور دیگر را به دست می آورند مانند فرزندانی که والدین اتریشی دارند اما در یک کشور دیگر متولد شده اند پس این فرزندان به طور خودکار تابعیت دوگانه دارند. یکی دیگر از موارد فرزندانی هستند که یک والد اتریشی و یک والد خارجی دارند.
 • مورد دوم افرادی هستند که به تابعیت کشور اتریش درآمده اند اما قادر به لغو کردن تابعیت کشور اصلی خود نیستند.
 • مورد بعدی افرادی هستند که تابعیت اتریش را با مهاجرت به اتریش و به دلیل انتصاب مقام استاد در دانشگاه های اتریش به دست آورده اند.
 • از دیگر موارد افرادی هستند که تابعیت یک کشور دیگر را به دست آورده و همچنین می توانند تابعیت کشور اتریش را نیز حفظ کنند. نمونه مشهور آن بازیگر و سیاستمدار آرنولد شوارتزنگر است كه یک شهروند آمریكایی شد اما مجوز ویژه برای حفظ تابعیت اتریشی را نیز دریافت كرد.
 • آخرین مورد افرادی با شرایط ویژه هستند افرادی مانند کریستوف والتز متولد وین، شهری که او در آن به مدرسه رفت و بازیگری را آموخت. این فرد مانند پدرش پاسپورت آلمانی دارد و مادرش نیز یک فرد اتریشی است. وی پس از دریافت اسکار در ماه مارس برای بهترین بازیگر نقش اول مرد در فیلم “برانگیزان Inglourious” از تارانتینو، در سپتامبر 2010 تابعیت اتریش را دریافت کرد. با این حال، تأیید فوری درخواست تابعیت وی، بحث در مورد سیاست های مهاجرت و شهروندی اتریش را تشدید کرد و طبق عقیده مردم تصمیمات دوات در این مورد به شدت مغرضانه بود.

کسب مجدد تابعیت اتریش

 • شهروند (زن) اتریشی که تابعت اتریشی خود را به دلیل ازدواج با یک خارجی قبل از سپتامبر 1983 از دست داده است، می تواند تابعیت اتریشی خود را دوباره به دست آورد (لغو تابعیت فعلی الزامی است).
 • شخصی که تابعیت اتریش را از دست داده است (به عنوان مثال با اخذ داوطلبانه تابعیت خارجی)، اگر قبل از از دست دادن تابعیت، ده سال شهروند اتریش بوده، می تواند با لغو تابعیت فعلی، تابعیت اتریش را دوباره به دست بیاورد.
توسط | 2020-05-31T13:20:42+04:30 3rd سپتامبر, 2019|کشور اتریش|بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید