اقتصاد اتریش | واردات و صادرات کشور اتریش در قرن ۲۱ ام

اقتصاد اتریش

اتریش به عنوان یکی از مرفه ترین و پایدارترین کشور های عضو اتحادیه اروپا، شرایط ایده آلی را به سرمایه گذاران خود ارائه می دهد. با در نظر گرفتن کشور های ضعیفی که در جهان وجود دارند، اقتصاد اتریش می تواند به عنوان یک اقتصاد بازار آزاد با تمرکز اجتماعی قوی شناخته شود. همچنین کشور اتریش دارای یک سیستم آزمایش شده از مشارکت اقتصادی و اجتماعی است که از گذشته نقش زیادی در سیاست های دستمزد و قیمت ها داشته است.

اتریش یک کشور صنعتی بسیار پیشرفته است و دارای بخش های خدماتی مهمی است، در نتیجه اقتصاد اتریش قدرتمند است. مهم ترین صنایع اتریش، مواد غذایی و کالا های لوکس، مهندسی مکانیک و ساخت فلز، مواد شیمیایی و ساخت وسایل نقلیه است.

اقتصاد اتریش

 • کشاورزی: در زمینه کشاورزی، اتریش شاهد گرایش شدید به سمت کشاورزی ارگانیک است. با سهم کلی 22٪، مزارع ارگانیک در اتریش جایگاه اصلی را در بین کشور های عضو اتحادیه اروپا به دست آورده اند.
 •  مواد اولیه و تولید انرژی: در زمینه مواد اولیه و تولید انرژی، اتریش می تواند منابع فراوانی را به خود اختصاص دهد. این کشور از منابع طبیعی همچون سنگ آهن، فلزات غیر آهنی، مواد معدنی مهم و زمین برخوردار است. با این حال برای رشد مداوم صنعت کشور، به واردات تکمیلی نیازمند است. این موضوع در مورد سوخت ها، منابع انرژی و صنعت تولید برق نیز صدق می کند. اتریش منابع نفت و گاز طبیعی زیادی دارد. نسل نیروگاه های برق به طور مداوم در حال گسترش است و همین امر باعث می شود که اتریش به عنوان رهبر در زمینه انرژی برق در اتحادیه اروپا شناخته شود.
 • صنعت: صنعت اتریش تمام شاخه های تولیدی را شامل می شود، از کالا های اساسی گرفته تا تولید ساخت کارخانه ها و سیستم ها (شامل برنامه ریزی، تحویل و مونتاژ تأسیسات تولید همراه با دانش و تخصص مورد نیاز) سهم مهمی را به خود اختصاص می دهد. این بخش به خصوص بخش الکترونیک (از جمله تولید مدار های مجتمع)، به شدت صادرات محور است.
 • صنایع دستی: هنر و صنایع دستی اتریش در جهان مشهور است. از جمله مهمترین وسایل دست ساز آن، جواهرات گران قیمت، سرامیک و ظروف شیشه ای هستند.
 • گردشگری: گردشگری اتریش، ستون اساسی اقتصاد آن کشور است. اتریش کشوری کوهستانی با سرزمین های طبیعی در اروپای مرکزی است.

اقتصاد اتریش

در عرصه سیاست جهانی، اتریش به یک نقطه نشست بین المللی تبدیل شده است، که این نشان از تعداد زیادی اجلاس و همایش های برگزار شده در اتریش است. در عین حال، اهمیت این کشور به عنوان یک کشور مهم ترانزیتی بین مناطق اقتصادی اروپا رو به افزایش است، به ویژه برای منابع انرژی اروپا از جمله نفت، گاز طبیعی و برق.

اتریش سی امین اقتصاد بزرگ صادراتی جهان و دهمین اقتصاد پیچیده براساس شاخص پیچیدگی اقتصادی ECI را دارد. در سال 2017، اتریش 148B دلار صادر و 162B دلار وارد کرد و در نتیجه تراز تجاری منفی 14.1B دلار حاصل شد. در سال 2017 تولید ناخالص داخلی اتریش 416B دلار و تولید ناخالص داخلی سرانه آن 52.4k بود.

اقتصاد اتریش: صادرات اتریش

در سال 2017 اتریش 148B دلار صادر کرد و آن را به 30مین صادر کننده بزرگ جهان تبدیل کرد. طی پنج سال گذشته صادرات اتریش 0.2 % کاهش یافته و از $153B در سال 2012 به $148B در سال 2018 رسیده است. بیشترین صادرات توسط دارو های بسته بندی شده انجام می شود که 3.68٪ از کل صادرات اتریش را تشکیل می دهد و پس از آن قطعات خودرو هستند که 3.63٪ آن را تشکیل می دهند. این کشور در پنج سال گذشته توانسته است عملکرد صادرات خود را بهبود ببخشد و ارزش صادرات آن با نرخ سالانه 0.7 درصد افزایش یابد و از 140 میلیارد دلار به 141 میلیارد دلار برسد.

صادرات اتریش

صادرات کشور اتریش

 • بنزین

صادرات بنزین 0.97٪ از صادرات سالانه اتریش را تشکیل می دهد و این کشور دارای کمتر از 1٪ بازار تجارت جهانی صادراتی است که سالانه 127 میلیارد دلار ارزش دارد. ایتالیا و مجارستان مقصد اصلی واردات بنزین اتریش هستند و تقریباً بیش از 65٪ از کل صادرات سالانه این محصول را وارد می کنند.

 • پالایش نفت

تقریباً تمام صادرات نفت تصفیه شده اتریش برای مقاصد اروپایی در نظر گرفته شده است که مجارستان، آلمان، اسلواکی و جمهوری چک وارد کننده اصلی آن هستند. ارزش صادرات نفت پالایش شده اتریش برابر با 0.3٪ از سهم بازار جهانی سالانه به ارزش 412 میلیارد دلار است.

 • آلومینیوم خام

از دیگر موارد موثر در اقتصاد اتریش، صادرات آلومینیوم است. اتریش سهم 1.4٪ از بازار جهانی صادرات آلومینیوم خام را دارد که سالانه 37.2 میلیارد دلار ارزش دارد.

 • طلا

کشور آلمان وارد کننده اصلی طلای کشور اتریش است و 56 درصد از حمل و نقل سالانه آنها را به خود اختصاص داده است، پس از آن سوئیس است که 10 درصد از 408 میلیون دلار کل را وارد می کند. اتریش بیشتر از اینکه طلا صادر کند، وارد کننده طلا است و سالانه 2.14 میلیارد دلار طلا در مقایسه با صادرات 408 میلیون دلار وارد می کند.

 • گندم

ارزش سالانه حمل و نقل گندم در سراسر جهان 36.3 میلیارد دلار است اما اتریش جزو پانزده صادرکننده برتر که 89.9٪ از کل صادرات را به خود اختصاص داده اند نیست. در 10 سال گذشته تولید گندم در اتریش نتوانسته است به 2 میلیون تن برسد.

پرچم اتریش

سایر صادرات قابل توجه اتریش

 • دارو های بسته بندی شده – 5.49 میلیارد دلار
 • قطعات خودرو – 4.55 میلیارد دلار
 • اتومبیل – 4.02 میلیارد دلار
 • موتور های احتراق – 2.52 میلیارد دلار
 • آب طعم دار – 2.17 میلیارد دلار

اقتصاد اتریش: واردات اتریش

در سال 2017 اتریش 162B دلار وارد کرد و آن را به 26مین واردکننده بزرگ جهان تبدیل کرد. واردات جدید این کشور، واردات خودرو است که 6.18٪ از کل واردات اتریش و 2.94٪ آن را واردات قطعات خودرو به اتریش تشکیل می دهند.

پنج کالای وارداتی برتر اتریش

 1. نفت تصفیه شده 3.5 میلیارد دلار
 2. نفت خام 2.91 میلیارد دلار
 3. طلا 2.14 میلیارد دلار
 4. آلومینیوم خام 926 میلیون دلار
 5. گوشت خوک 298 میلیون دلار

واردات قابل توجه دیگر اتریش

 1. اتومبیل – 8.19 میلیارد دلار
 2. هورمون – 3.24 میلیارد دلار
 3. داروهای بسته بندی شده – 3.04 میلیارد دلار
 4. ذرت – 231 میلیون دلار
 5. نقره – 215 میلیون دلار
توسط | 2020-05-30T11:08:58+04:30 17th آگوست, 2019|کشور اتریش|بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید