قوانین شهروندی کشور اتریش | ماده ۲۸ شهروندی اتریش

شهروندی اتریش

قبل از گرفتن شهروندی اتریش و یا مهاجرت به اتریش، باید به این نکته توجه داشته باشیم که آیا یک شهروند کشور اتریش، می تواند تابعیت یا شهروندی دوگانه اتریش داشته باشد؟ یعنی آیا این شخص اجازه داشتن ملیت کشوری دیگر هم زمان با اتریش را دارد؟ پس ما نیاز داریم حقوق شهروندی اتریش را بدانیم.

در مقاله شهروند دائم اتریش و شهروندی موقت اتریش، شما می توانید در رابطه با این موارد نیز اطلاعات کسب کنید.

قانون شهروندی دوگانه اتریش

تابعیت دوگانه اتریشی یک استثناء در قوانین این کشور است. یکی از اصول مهم در قانون شهروندی اتریش، اجتناب از داشتن ملیت های متعدد است. به طور کلی، قوانین شهروندی اتریش، اجازه داشتن تابعیت دوگانه را نمی دهد. تابعیت دوگانه به این معناست که یک نفر همزمان که یک شهروند اتریشی است، شهروند کشور دیگری باشد. البته این اصل یا قانون برای جلوگیری از تابعیت دوگانه در موارد استثنایی شکسته شده است.

بنابراین، در کشور اتریش به این شکل است که: شخصی که داوطلبانه تابعیت خارجی را به دست می آورد، به طور خودکار شهروندی اتریشی خود را از دست می دهد.

برای جلوگیری از این قضیه (از بین رفتن تابعیت اتریش) و حفظ آن، باید قبل از اخذ تابعیت خارجی، کتباً درخواست شود و این درخواست کتبی تصویب شود.

یک استثنا نیز، فقط برای افرادی که دو تابعیت در زمان تولد به دست می آورند وجود دارد. یک شهروند اتریشی که متقاضی کسب تابعیت یک کشور خارجی است، پس از اخذ تابعیت خارجی، شهروندی اتریشی خود را به طور خودکار از دست می دهد.

قانون شهروندی اتریش در رابطه با اشتباهاتی که در مورد تابعیت دوگانه یا چندین ملیتی رخ می دهد بسیار سختگیرانه است.

شهروندی اتریش

بی دلیل نیست که قانون تابعیت اتریش، از دست دادن تابعیت اتریش در صورت داشتن تابعیت مضاعف را در مفاد خود قرار داده. که به شرح زیر اعطا نمی شود (تابعیت دوگانه در اتریش):

تابعیت اتریشی، در مواردی که شخص با رضایت صریح خود، تابعیت خارجی را به دست می آورد، و بر اساس درخواست شخص صورت گرفته، از او گرفته می شود. مگر اینکه قبلاً به او اجازه حفظ تابعیت داده شده باشد.

از این رو، از دست دادن تابعیت اتریش در شرایطی اتفاق می افتد که شهروند قصد می کند تابعیت خارجی را بدست آورد.

از دست دادن تابعیت اتریش دائمی است. این بدان معناست که حتی از دست رفتن یا به تعویق افتادن تابعیت خارجی منجر به احیا و باز پس گیری تابعیت اتریش نمی شود.

سفارت اتریش

برنامه شهروندی دوگانه اتریش

برای از دست ندادن تابعیت اتریش، باید مجوز حفظ آن قبل از اخذ تابعیت خارجی کتباً درخواست شود و به صورت کتبی تصویب شود. تأیید درخواست توسط دولت اتریش، باید قبل از درخواست تابعیت خارجی توسط شخص انجام شود، در غیر این صورت از دست دادن شهروندی اتریش رخ می دهد. اداره شهروندی استان مربوطه مسئولیت اعطای تابعیت را بر عهده دارد.

استثناء اصلی برای حفظ تابعیت در ماده 28 قانون تابعیت اتریش ذکر شده است:

  • اگر نگهداری شخص به نفع جمهوری اتریش باشد.
  • اگر دلایل شخصی فرد مورد نظر، ارزش ارزیابی داشته باشند (قانون مثال خاصی را در این خصوص ارائه نمی دهد؛ دلایل خاص به وضعیت فردی شما بستگی دارد).

بنابراین، در مورد شهروندی دوگانه اتریش، در اصل این امکان وجود دارد که شهروند یک کشور دیگر بتواند تابعیت اتریش را در عین حفظ تابعیت دیگر خود به دست آورد اما بسیار دشوار است و تابع شرایط سختی است.

مطابق ماده 28 در مورد تابعیت دوگانه، تصمیم در مورد اجازه تابعیت دوگانه از طرف اتریش، در تمامی موارد به پرونده فردی و دلایل ذکر شده در برنامه تابعیت دوگانه بستگی دارد. اما، مقامات در ارزیابی این موضوع که آیا الزامات بند 28 قانون شهروندی را رعایت کرده اند یا خیر، اختیار نسبتاً گسترده ای دارند. لازم است که شما توجه بسیاری به متن برنامه و دلایل ذکر شده داشته باشید، همچنین توصیه می شود که یک وکیل متخصص در رابطه با رسیدگی به این موضوع بیابید.

کشور اتریش

تصمیمات دادگاه اداری (VwGH) در مورد تابعیت دوگانه اتریشی

برخی از تصمیمات حقوقی دیوان عدالت (VwGH) راجع به موضوعات شهروندی و قانون تابعیت دوگانه به شرح زیر می باشد:

  • ماده 28 قانون شهروندی با اصلاحیه قانون شهروندی سال 1998 ایجاد شده است. بر اساس این قانون در نظر گرفته شده است كه: شهروندان بتوانند با وجود كسب تابعیت متفاوت، تابعیت اتریش را حفظ كنند، در صورتی كه دلیلی برای حفظ آن وجود داشته باشد كه شایسته توجه ویژه باشد. این امر باعث می شود تا از اختلال شدید در زندگی خصوصی یا خانوادگی شهروند ناشی از عدم پذیرش تابعیت یا از بین رفتن شهروندی جلوگیری شود.
  • این وظیفه متقاضی است که شرایط را توضیح دهد که دلایل خاصی برای حفظ شهروندی وی به نفع جمهوری اتریش وجود دارد.
  • طبق VwGH، در صورتی که: ترس از دست دادن ” گرین کارت” و اختلالات مرتبط با حق ورود یا اقامت در آمریكا، آسیبی جدی به زندگی خصوصی و خانوادگی شخص وارد کند، شهروندی اتریش از وی سلب نخواهد شد.
  • بر اساس ماده 28، اعطای تابعیت یک عمل اختیاری نیست. اما در صورت تحقق الزامات، حق قانونی برای حفظ آن وجود دارد.
  • از دست دادن “صدای سیاسی” در اتریش تاثیری در زندگی خصوصی و خانوادگی متقاضی ندارد

برخی دیگر از این موارد را می توانید در سایت https://www.law-experts.at مطالعه کنید.

توسط | 2020-05-30T11:24:17+04:30 21st آگوست, 2019|کشور اتریش|بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید