لیوبلیانا(ljubljana) کجاست + آب و هوای لیوبلیانا

شهر لیوبلیانا

کشوری سرسبز و کوهستانی به نام اسلوونی در جنوب اروپای مرکزی وجود دارد که این روز ها مورد توجه گردشگران بسیاری قرار گرفته و مسافران زیادی دارد. کشور اسلوونی مردم بسیار با فرهنگ و با اصالتی دارد. لیوبلیانا به صورت محلی [lublàːna]؛ پایتخت و بزرگترین شهر این کشور زیبا است. همچنین بیشتر جمعیت این کشور در این شهر زندگی می کنند. این شهر مرکز فرهنگی، آموزشی، اقتصادی، سیاسی و اداری مستقل اسلوونی از سال 1991 تا به حال بوده است.

در صورت تمایل می توانید مطلب در رابطه با اقامت اسلوونی و 10 مزیت کسب آن را مطالعه نمایید.

شهر لیوبلیانا

ابتدا از لیوبلیانا در نیمه اول قرن 12 نام برده شد. واقع در وسط مسیر تجاری بین دریای شمال دریای مدیترانه و منطقه دانوب. لیوبلیانا پایتخت تاریخی Carniola بود، یکی از بخش های اسلوونی تحت سلطنت سلسله هاسبورگ. لیوبلیانا از قرون وسطی تا انحلال امپراتوری اتریش-مجارستان در سال 1918 تحت حکومت سلطه هاسبورگ بود.

بعد از جنگ جهانی دوم، لیوبلیانا تبدیل به پایتخت جمهوری سوسیالیست اسلوونی شد، بخشی از جمهوری فدرال سوسیالیست یوگسلاوی. این وضعیت حفظ شد تا سال 1991 که اسلوونی مستقل شد و لیوبلیانا به پایتخت دولت جدید تبدیل شد.

جغرافیای لیوبلیانا

این شهر با مساحت 163.8 کیلومتر مربع، در حوضه لیوبلیان در مرکز اسلوونی، بین آلپ و کارست واقع شده است.

شهر لیوبلیانا در حدود 320 کیلومتری (200 مایل) جنوب مونیخ، 477 کیلومتری (296 مایل) شرق زوریخ، 250 کیلومتری (160 مایل) شرق ونیز، 350 کیلومتری (220 مایل) جنوب غربی وین، 224 کیلومتر (139 مایل) جنوب سالزبورگ و 400 کیلومتری جنوب غربی بوداپست واقع شده است.

وسعت شهر لیوبلیانا در 40 سال گذشته به طور قابل توجهی تغییر کرده است، دلیل عمده این امر این است که این شهر با شهر های اطراف خود ادغام شده است.

زمين شناسی لیوبلیانا

شهر بر روی دشت آبرفتی که به دوران کواترنر بر می گردد، گسترش می یابد. مناطق کوهستانی نزدیک تر، قدیمی تر هستند. قدمت از مزوزوئیک (تریاس) یا پالئوزوئیک است.

تعدادی از زمین لرزه ها در سال های 1511 و 1895، باعث ویرانی لیوبلیانا شده اند.

توپوگرافی

لیوبلیانا ارتفاع 295 متری (968 فوت) از سطح دریا دارد. مرکز این شهر، در امتداد رودخانه لیوبلیجانیک، ارتفاع 298 متری (978 فوت) دارد. قلعه لیوبلیانا که در بالای قلعه هیل (Grajski grič) که در جنوب مرکز شهر قرار دارد، 366 متر (1,201 فوت) ارتفاع  دارد. مرتفع ترین نقطه شهر Grmada نامیده می شود و 676 متر (2,218 فوت) ارتفاع دارد و مقصدی محبوب برای پیاده روی است. همه این ها در بخش شمالی شهر واقع شده اند.

آب ها

جریان های اصلی در لیوبلیانا: لوبلجانیکا، ساوا، Gradaščica، مال گرابن، ایزکا و رودخانه Izčica هستند.

از ناحیه Trnovo به ناحیه Moste، اطراف قلعه هیل، لوبلجانیکا تا حدودی از طریق کانال Gruber که بر اساس برنامه های گابریل گربر در سال های 1772 تا 1780 ساخته شده است، جریان دارد. در کنار مرز شرقی شهر، رودخانه لوبلجانیکا، ساوا و کامنیک بیستریکا جریان دارند.

پایین ترین نقطه لیوبلیانا، با ارتفاع 261 متر (856 فوت)، در اتصال یا تلاقی دو نهر قرار دارد.

بر اساس تاریخ شهر لیوبلیانا، این شهر دچار سیل زدگی نیز شده است. آخرین سیلاب ها در سال 2010 اتفاق افتاد. قسمت های جنوبی و غربی شهر، بیشتر از سواحل شمالی در معرض خطر قرار دارند. کانال Gruber تا حدودی کاهش خطر سیل در Marsh Ljubljana، بزرگترین خلیج در اسلوونی، جنوب لیوبلیانا را به همراه داشته است.

دو دریاچه بزرگ در لیوبلیانا وجود دارد. Koseze Pond در منطقه سیسکا واقع شده است و Tivoli Pond در بخش جنوبی پارک تیوولی قرار دارد.

دریاچه Koseze Pond جایگاه تعداد زیادی از گونه های گیاهی و حیوانی نادر و کمیاب است و مکان مهمی برای بازدید و تفریح است.

Tivoli Pond یک حوضچه کم عمق و کوچک است که در اصل برای قایقرانی و اسکیت روی یخ استفاده می شود، اما در طول سال ها متروکه شده است و در حال حاضر تنها برای ماهیگیری از آن استفاده می شود.

اقامت اسلوونی

آب و هوای لیوبلیانا

آب و هوای شهر لیوبلیانا اقیانوسی است ( طبق طبقه بندی اقلیمی Köppen “Cfb”) در محدوده آب و هوای نیمه مرطوب و مرطوب (طبقه بندی اقلیمی Köppen Cfa) با ویژگی های قاره ای مانند تابستان های گرم و زمستان های معتدل سرد.

جولای و اوت گرم ترین ماه ها با افزایش روزانه دما هستند. با دمای بین 25 و 30 درجه سانتیگراد (77 و 86 درجه فارنهایت).

ژانویه سردترین ماه است که درجه حرارت آن در حدود 0 درجه سانتیگراد است (32 درجه فارنهایت).

این شهر حدود 90 روز یخبندان در سال و 11 روز با درجه حرارت بیش از 30 درجه سانتیگراد (86 درجه فارنهایت) تجربه می کند.

بارندگی نسبتا به طور مساوی در تمام فصل ها توزیع شده است. گرچه در زمستان و بهار نسبت به تابستان و پاییز بارش باران قدری بیشتر می شود.

بارش سالانه حدود 1400 میلیمتر است و شهر لیوبلیانای اسلوونی، یکی از مرطوب ترین پایتخت های اروپایی است.

وقوع رعد و برق از ماه می تا سپتامبر بسیار رایج است و گاهی اوقات بسیار سنگین است.

بارش برف از دسامبر تا فوریه رایج است و به طور متوسط 48 روز با بارش برف در فصل زمستان ثبت شده است.

این شهر به خاطر مه آن شناخته شده است چرا که به طور متوسط 64 روز مه آلود در سال ثبت می شود که بیشتر در پاییز و زمستان اتفاق می افتد و می تواند به طور خاص در شرایط معکوس دما رخ دهد.

اقامت اسلوونی

توسط | 2020-05-05T18:48:48+04:30 11th دسامبر, 2018|کشور اسلوونی|بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید