شهر کیف | آب و هوا – تاریخچه

شهر کیف

کیف (Kiev) یا (Kyiv)، به اوکراینی: Київ، پرجمعیت ترین شهر و پایتخت اوکراین است که در شمال مرکزی کشور اوکراین و در امتداد رودخانه Dnieper واقع است. جمعیت کیف در ژوئیه 2015، 2,887,974 نفر بود (اگرچه در مطبوعات تخمین های بالاتری ذکر شده است) که کیف را به ششمین شهر پرجمعیت اروپا تبدیل می کرد.

کیف اوکراین یک مرکز مهم صنعتی، علمی، آموزشی و فرهنگی در اروپای شرقی است. این شهر خانه بسیاری از صنایع پیشرفته، مؤسسات آموزش عالی و نقاط دیدنی و تاریخی است. این شهر دارای سیستم گسترده ای از حمل و نقل عمومی و زیرساخت های حمل و نقل ازجمله مترو کیف است.

کیف

تاریخچه کیف

گفته می شود که نام این شهر از نام Kyi، یکی از چهار بنیانگذار افسانه ای آن گرفته شده است. شهر کیف اوکراین، یکی از قدیمی ترین شهر های اروپای شرقی، در طول تاریخ خود طی چندین مرحله از برجستگی و گمنامی عبور کرده است. این شهر احتمالاً از اوایل قرن 5 یک مرکز تجاری به شمار رفته.

کیف یک شهرک اسلاوی در مسیر تجاری بزرگ بین اسکاندیناوی و قسطنطنیه بوده و تا زمان تصرف آن توسط وایکینگ ها در اواسط قرن 9، یک شاخه از خزرها بود. تحت حکومت وایکینگ ها، این شهر به پایتخت کیوان روس (Kievan Rus)، اولین ایالت اسلاو شرقی تبدیل شد.

در طول تهاجم مغول ها در سال 1240 این شهر کاملاً نابود شد و برای قرن ها بیشتر تأثیر خود را از دست داد. این شهر در حاشیه سرزمین هایی که توسط همسایگان قدرتمند آن، اول لیتوانی، سپس لهستان و روسیه کنترل می شدند، از اهمیت ویژه ای برخوردار بود.
این شهر در دوران انقلاب صنعتی امپراتوری روسیه در اواخر قرن 19 دوباره رونق گرفت. در سال 1918، پس از آنكه جمهوری ملی اوکراین استقلال خود را از اتحاد جماهیر شوروی اعلام كرد، كیف پایتخت اوکراین شد.

از سال 1921 به بعد کیف شهر جمهوری سوسیالیستی اتحاد جماهیر شوروی اوکراین بود که توسط ارتش سرخ اعلام شد و از سال 1934 کیف پایتخت آن بود. این شهر در طول جنگ جهانی دوم می شود گفت که کاملاً ویران شده بود، اما در سال های پس از جنگ به سرعت بهبود یافت و همچنان به عنوان سومین شهر بزرگ اتحاد جماهیر شوروی باقی ماند.
پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و استقلال اوکراین در 1991، كیف همچنان پایتخت اوکراین باقی ماند و هجوم مداوم مهاجران قومی اوکراینی را از مناطق دیگر این كشور تجربه كرد. در جریان تحول کشور به اقتصاد بازار و دموکراسی انتخاباتی، کیف همچنان بزرگترین و ثروتمندترین شهر اوکراین به شمار می رود.

آب و هوای کیف اوکراین

کیف دارای آب و هوای قاره ای مرطوب و گرم تابستان است. گرم ترین ماه های آن ژوئن، جولای و آگوست با متوسط دمای 13.8 تا 24.8 درجه سانتی گراد و سردترین ماه های آن دسامبر، ژانویه و فوریه با میانگین دمای بین 4.6- تا 1.1- درجه سانتی گراد است. بالاترین دمای هوا ثبت شده در آن 39.4 درجه سانتی گراد در تاریخ 30 جولای سال 1936 و سردترین دمایی که تا کنون در این شهر ثبت شده 32.9- درجه سانتی گراد در 11 ژانویه سال 1951 بوده است.

بارش برف معمولاً از اواسط ماه نوامبر تا پایان ماه مارس است و به طور متوسط دوره بدون یخبندان 180 روز طول می کشد، اما در سال های اخیر از 200 روز هم فراتر رفته است.

توسط | 2020-07-05T12:05:17+04:30 18th فوریه, 2020|کشور اوکراین|بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید