۶ راه اصلی مهاجرت به اوکراین در سال ۲۰۲۰ + مدارک

مهاجرت به اوکراین

کشور اوکراین مقصدی محبوب برای افرادی است که مایل به مهاجرت به کشوری مهمان نواز با شرایط اقتصادی روبه رشد هستند. شرکت ما، گلدن اینوست خدمات مشاوره حرفه ای را در رابطه با قوانین، سیاست ها و رویه های مهاجرت به اوکراین ارائه می دهد. اگر قصد اقامت موقت و یا دائمی در کشور اوکراین را دارید ما می توانیم در این راه به شما یاری رسانیم.

مهاجرت به اوکراین

مزایای مهاجرت به اوکراین

معایب مهاجرت به اوکراین بسیار کم و نزدیک به صفر است با این حال ما به شرح مزایای مهاجرت به این کشور می پردازیم.

اقامت دائم اوکراین به متقاضیان حقوق و امتیازات مشابهی با شهروندان اوکراینی را ارائه می دهد و آن ها از مزایای زیر برخوردار می شوند. (پذیرش حق رأی یا داشتن موقعیتی با ضمانت امنیتی سطح بالا).

 • حق حرکت و سکونت آزادانه در قلمرو اوکراین؛
 • حق تحصیل؛ (از جمله تحصیل رایگان برای کودکان)
 • حق کسب تابعیت اوکراین؛
 • حق خدمات مالی در اوکراین (کارت، حساب، اعتبار، وام و غیره)؛
 • هیچ نیازی به دریافت مجوز کار برای اشتغال نیست (مشاغل گاه به گاه، موقتی، منظم)
 • حق شرایط کاری مناسب (از لحاظ ساعات کاری، استانداردهای بهداشت و ایمنی، حق تعطیلات)
 • حق ادغام خانواده از جمله همسر، فرزندان خردسال و والدین (آن ها نیز اجازه اقامت را خواهند داشت).
 • عدم نیاز به اخذ ویزا، پر کردن کارت مهاجرت، ثبت نام و پرداخت هزینه کنسولی.
 • حق ورود بدون عوارض وسایل نقلیه (برای استفاده شخصی)؛
 • حق اخذ ویزا به کشورهای ثالث از اوکراین؛
 • حق تأمین مستمری، کمک هزینه خانواده و تأمین اجتماعی (حداقل حمایت درآمد، مستمری بازنشستگی، خدمات درمانی رایگان و غیره)

یکی از مزایای مهم اقامت این کشور این است که وضعیت اقامت شما در اوکراین هیچ تاثیری در شهروندی کشور اصلی شما ندارد و هر زمان که بخواهید می توانید به کشور خود بازگردید.

در صورت داشتن هرگونه سؤالی در رابطه با مهاجرت به اوکراین، لطفاً با دفتر گلدن اینوست تماس بگیرید.

مهاجرت به اوکراین از طریق پناهندگی

UNHCR در سطح جهان و در اوکراین متعهد شده است تا به حمایت از حقوق و رفاه افرادی که مجبور به فرار شده اند بپردازد. کنوانسیون پناهندگان در سال 1951 پناهنده را به عنوان شخصی تعریف می کند که به دلیل ترس بنیادی مبنی بر آزار و اذیت به دلایل نژاد، مذهب، ملیت یا عضویت در یک گروه خاص اجتماعی یا عقاید سیاسی، مجبور است خارج از کشور خود زندگی کند.

اوکراین یک کشور مقصد و ترانزیت برای پناهندگانی است که به دنبال ورود به اتحادیه اروپا هستند. براساس آمارهای سرویس مهاجرت ایالتی اوکراین و UNHCR ، از 1 ژانویه سال 2018 تعداد 3،257 پناهنده در اوکراین ساکن شده اند که تعداد زیادی از پناهندگان در شهرهای کیف و اودسا زندگی می کنند.

مهاجرت به اوکراین از طریق پناهندگی

 UNHCR تخمین می زند که 5500 پناهجو در حال حاضر در اوکراین زندگی می کنند. پناهجویان جدید در سال 2017 بیشتر از افغانستان، روسیه، بنگلادش، سوریه و عراق آمده اند. در سال های 2016 و 2017، تعداد پناهجویان تازه وارد به نصف کاهش یافته است.

وضعیت پناهندگان و حمایت تکمیلی

دو نوع وضعیت حفاظت در اوکراین وجود دارد که توسط دولت مهاجرت ایالتی اوکراین اعطا می شود: وضعیت پناهندگی و وضعیت حمایت تکمیلی. پناهجویان و اشخاصی که دارای وضعیت حفاظت هستند باید از مقررات و رویه های مختلف دولت پیروی کنند.

مهاجرت به اوکراین از طریق کار

چگونه مجوز کار در اوکراین دریافت کنیم؟ اتباع بیگانه و افراد بدون تابعیت می توانند پس از دریافت مجوز مناسب که توسط سرویس استخدام ایالتی اوکراین صادر شده است، در اوکراین مشغول به کار شوند. این الزامات طبق ماده 42 قانون اوکراین “درباره اشتغال” تعیین شده است.

افرادی که دارای اقامت دائم در اوکراین هستند، نیازی به مجوز کار برای اشتغال ندارند. اجازه کار در اوکراین را می توان تا مدت زمان 3 سال صادر کرد. قبل از اتمام انقضا می توان مجوز را تمدید کرد.

برای اخذ مجوز کار اوکراین لازم نیست که به کشور اوکراین بروید. شرکت ما مدارک مورد نیاز را جمع آوری کرده و شما فقط باید هزینه های لازم را بپردازید. مجوز شما به عنوان یک کارفرما (شخص حقوقی یا مالک شخصی) صادر می شود، نه به عنوان یک فرد خارجی.

بنابراین مجوز کار می تواند برای اشتغال در یک شرکت یا سازمان خاص استفاده شود. این بدان معناست که در صورت اخذ مجوز اشتغال، مجاز به کار فقط در یک شرکت خاص آن هم در یک موقعیت خاص خواهید بود.

سرمایه گذاری و فعالیت تجاری توسط خارجی ها نیازی به مجوز کار ندارد.

 مجوز کار به یک خارجی اجازه اقامت در اوکراین را نمی دهد. اما اخذ مجوز کار یکی از اصول اولیه اخذ اجازه اقامت در اوکراین است. افراد زیادی با هدف اخذ اجازه اقامت در اوکراین مجوز کار دریافت می کنند. در کشور اوکراین ویزایی به عنوان ویزای کار وجود ندارد ولی اگر می خواهید در اوکراین شرکتی تأسیس کنید و به عنوان مدیر منصوب شوید، مجوز اشتغال ضروری است.

اسناد زیر توسط کارفرما باید به مرجع دولتی اعمال شود:

 • درخواست نامه
 • کپی پاسپورت (به زبان اوکراینی ترجمه شده و توسط دفتر اسناد رسمی تأیید شده است)؛
 • یک عکس رنگی (اندازه 3.5 4.5 4.5 سانتی متر)؛
 • پیش نویس قرارداد کار؛

چه کسی می تواند مجوز کار در اوکراین را به دست آورد؟

 • هر شهروند بدون توجه به ملیت. طبق قوانین اوکراین، اشتغال از ابتدای سن 16 سالگی مجاز است. افرادی که قبلاً مرتکب جرم شده اند، ممکن است در دریافت مجوز کار امتناع کنند.
 • اتباع خارجی که توسط یک کارفرمای خارجی به اوکراین اعزام می شوند باید مقدار مشخصی از کار (خدمات) را براساس قراردادهای منعقد شده بین نهادهای تجاری داخلی و خارجی انجام دهند. طبق توافق نامه باید درصد خارجی های واجد شرایط شاغل از نیمی از کل افراد دارای شرایط قرارداد کار، تجاوز نکند.
 • اتباع خارجی که طبق برنامه تعهدات خاص در بخش خدمات، پروتکل الحاق اوکراین به سازمان تجارت جهانی (“بند دوم توافق نامه عمومی تجارت در خدمات”) به عنوان “نقل و انتقالات درون سازمانی” طبقه بندی می شوند.

مراحل تفصیلی مجوز اشتغال، هزینه های دولت، شرایط و ضوابط با قطعنامه هیئت وزیران اوکراین تنظیم می شود.

مهاجرت به اوکراین از طریق ازدواج

اگر همسر آینده یا فعلی شما شهروند اوکراین است، اخذ تابعیت اوکراین برای شما امکان پذیر است. تنها شرط این است که شما باید به مدت دو سال با شهروند اوکراین ازدواج کرده باشید. اگر هنوز محبوب مورد علاقه خود را پیدا نکرده اید، اوکراین مکانی مناسب برای شروع جستجو است. گرفتن تابعیت اوکراین از طریق ازدواج متداول ترین استراتژی برای قانونی کردن اقامت در اوکراین است.

ازدواج با یک اوکراینی یک استراتژی اثبات شده برای به دست آوردن تابعیت اوکراین است. تحقیقات اخیر ما نشان داد که برای دریافت تابعیت اوکراین فقط در سال های 2015-2016 بیش از دو هزار نفر از این روش استفاده کرده اند.

اگرچه این روش دستیابی به تابعیت اوکراینی ساده ترین روش است، باید چندین نکته مهم را عنوان کرد:

 • با وجود اینکه طبق قوانین اوکراین تابعیت اوکراین دو سال پس از ازدواج داده می شود اما قوانین اوکراین نمی گویند که متقاضی باید در طول این مدت در اوکراین زندگی کند.
 • همسر اوکراینی متقاضی هنگام واگذاری اولین دسته از اسناد به سرویس مهاجرت اوکراین باید حتما در آنجا حضور داشته باشد.
 • اگر ازدواج با یک شهروند اوکراینی در خارج از کشور منعقد شده باشد، این نوع ازدواج باید در اوکراین قانونی و تأیید شود.
 • قانون شهروندی اوکراین می گوید متقاضیان باید درک پایه ای از زبان اوکراینی داشته باشند.
 • سرانجام، اثبات اینكه بودجه لازم برای پشتیبانی از اقامت خود در اوکراین را دارید، بسیار مهم است. بودجه مورد نیاز در سال 2017 معادل 1050 دلار آمریکا بود. این مبلغ باید در لحظه درخواست در حساب بانکی شما موجود باشد (گواهی بانک باید ضمیمه شود).

به طور کلی، اگر قصد زندگی در اوکراین را دارید، ازدواج با یک اوکراینی کوتاه ترین راه برای گرفتن تابعیت است. نه تنها مسائل زناشویی مورد توجه قرار می گیرد، بلکه باید رویه ها و اصول کلی اخذ تابعیت اوکراین نیز در نظر گرفته شود. نباید فراموش کنید که کنار گذاشتن تابعیت اصلی شما ضروری است و این رویه برای هر کشوری با کشور دیگر متفاوت است.

مهاجرت به اوکراین از طریق خرید ملک

قوانین اوکراین در مورد وضعیت قانونی اتباع بیگانه و در مورد مهاجرت بیان می کند که یک شهروند خارجی که حداقل معادل 100000 دلار در اقتصاد اوکراین سرمایه گذاری کند، حق دارد برای اقامت دائم در اوکراین درخواست دهد. با وجود این آستانه نسبتاً پایین برای اخذ اقامت دائم در اوکراین، این رویکرد یکی از روش های کمتر استفاده شده برای درخواست مجوز است. علاوه بر این، اخیراً روش اخذ اقامت دائم بر اساس سرمایه گذاری ساده شده است.

پیش از این، روند استفاده از سرمایه گذاری خارجی برای دریافت مجوز اقامت دائم اوکراین (PRP) بسیار دشوارتر بود زیرا یک سرمایه گذار خارجی موظف بود سرمایه گذاری خود را در مرجع اجرایی محلی ثبت کند.

اما اکنون دیگر این مرحله ضروری نیست و قانون اوکراین تصریح کرده است که سند اصلی که یک سرمایه گذار خارجی باید به اداره خدمات مهاجرت ایالتی ارائه کند گواهی از طرف بانک وی است که این گواهی ورود سرمایه گذاری خارجی به اقتصاد اوکراین را به ارز قابل تبدیل خارجی با مبلغی معادل یا بیشتر از 100000 دلار تأیید می کند.

بنابراین اگر قصد دارید از طریق سرمایه گذاری در املاک و مستغلات برای درخواست اقامت دائم در اوکراین استفاده کنید، برای خرید ملک خود باید از یک شرکت با مسئولیت محدود در اوکراین (LLC) استفاده کنید. لازم است LLC خود را با امتیاز سرمایه گذاری که دارای ارزش مساوی با خاصیت هدف است، باز کنید و به دنبال آن مالکیت ملک را کسب کنید.

سرانجام، پس از به دست آوردن اقامت دائم، می توانید شرکت اوکراینی خود را از بین برده و ملک را به نام خود کنید. در حالی که در تئوری مراحل بالا برای خرید ملک از طریق یک LLC برای به دست آوردن اقامت دائم در اوکراین ممکن است ساده به نظر برسد، در عمل به دلیل رژیم کنونی کنترل ارز و مقررات بانکی اوکراین، از سال 2017، تعداد اندکی از سرمایه گذاران خارجی از LLC برای خرید ملک در اوکراین استفاده می کنند.

مهاجرت به اوکراین از طریق ثبت شرکت

ثبت نام یک شرکت با مسئولیت محدود (LLC) توسط یک شهروند خارجی یک فرایند نسبتاً زحمت آور است و نیاز به رعایت همه ظرایف قانونی دارد و هر اشتباهی می تواند منجر به جریمه قابل توجهی شود. برای شروع یک تجارت در اوکراین، یک شخص غیر مقیم نیاز به دریافت شماره مالیات، تهیه اسناد تشکیل دهنده، اسناد رسمی، ثبت نام LLC، ثبت نام یک شرکت، ایجاد یک مهر شرکت و انتخاب یک سیستم مالیاتی دارد.

ثبت شرکت LLC برای یک خارجی تا 5 روز کاری طول می کشد که شامل: ثبت TIN برای یک خارجی، تهیه اسناد تشکیل دهنده و خود ثبت نام می شود.

مراحل افتتاح LLC برای یک خارجی

بنیانگذار LLC باید نام شرکت آینده خود را انتخاب کند و یک شهروند اوکراین یا ساکن اوکراین باید مدیر آن باشد و انواع فعالیت هایی را که وی قصد دارد در اوکراین آغاز کند را انتخاب کند.

علاوه بر این، پس از ثبت شرکت در اوکراین، فرد خارجی باید به خاطر داشته باشد که حتی اگر این شرکت برای اولین بار فعالیت های اقتصادی نداشت، این امر متقاضی را از تهیه گزارش مالیات (حتی با 0 سود) و پرداخت سایر مالیات، مانند ESN و مالیات بر درآمد شخصی بر کارکنان خود معاف نمی کند. همچنین، ثبت EPO توسط یک مؤسس خارجی ممکن است مبنایی باشد که مؤسس برای 3 سال مجوز کار و مجوز اقامت را دریافت کند.

مهاجرت به اوکراین برای تحصیل

مهاجرت به اوکراین از طرق تحصیل نیز امکان پذیر است و اوکراین یکی از مقصد های مورد نظر برای دانشجویان آفریقا و آسیا است.

در واقع، در حالی که شهریه ی دانشگاه ها در این کشور یکی از پایین ترین ها در سطح جهان است اما کیفیت آموزش اوکراین به ویژه در علوم، بی نظیر است. با این حال، در حالی که یک فارغ التحصیل از یک دانشگاه اوکراین می تواند به طور مؤثر با فارغ التحصیلان مدارس جهانی و اروپایی و آمریکایی رقابت کند، هزینه تحصیل و زندگی در اوکراین به طرز چشمگیری پایین است.

لازم به ذکر است که هر دانشجویی باید مجوز اقامت بوروکراتیک را برای دریافت مجوز اقامت اوکراین دریافت کند:

ویزای دانشجویی نوع D

اولین گام برای گرفتن مجوز اقامت موقت در اوکراین به عنوان دانشجو، گرفتن ویزای دانشجویی نوع D از طریق یکی از سفارتخانه های اوکراین در خارج از کشور است. برای دریافت این ویزا، دانشجو باید تعدادی از اسناد را به سفارتخانه ارائه دهد. یکی از مهمترین اسناد این لیست، دعوتنامه اصلی از دانشگاه است که باید توسط مسئول دانشگاه امضا شده باشد.

برای دریافت اطلاعات در زمینه انواع ویزای اوکراین اینجا کلیک کنید.

همچنین باید توجه داشته باشید که ویزا پس از پذیرش موفقیت آمیز در دانشگاه توسط سفارت صادر می شود. ویزای دانشجویی “عمومی” در اوکراین وجود ندارد – اگر به هر دلیلی ثبت نام شما در دانشگاه لغو شود، ویزا به طور همزمان باطل می شود.

تحصیل در اوکراین

گرفتن اجازه اقامت موقت دانشجویی در اوکراین دارای ویژگی های خاصی است:

 • این واحد دانشجویی خارجی است که وظیفه دارد درخواست دانشجویی را به سرویس مهاجرت ایالتی اوکراین ارائه دهد. بنابراین، شما باید مدارک را به آنجا ببرید تا بخش دانشجویان بین المللی آن ها را به مقامات ارسال می کند. بعد از صدور مجوز شما، خدمات مهاجرت دولتی آن را به دانشگاه می فرستند و شما باید مدارک را دسته بندی کنید.
 • اخذ دعوت از یک دانشگاه و سپس ثبت نام در دانشگاه دیگر از نظر قانونی امكان پذیر است اما ممکن است منجر به پرداخت عوارض شود. اما باید توجه داشته باشید که دانشگاه دوم مجوز پذیرش دانشجویان بین المللی را داشته باشد.
 • اگر به هر دلیلی از دانشگاه اخراج شده اید، مجوز اقامت موقت شما به طور خودکار ابطال می شود. در این حالت امکان ثبت نام در دانشگاه دیگر بدون ترک کشورو امکان دریافت دعوتنامه دیگر و درخواست مجدد ویزای دانشجویی نوع D وجود نخواهد داشت.
 • اگر قبلاً از طریق تحصیل اجازه اقامت موقت را دریافت کرده و در دانشگاه خاصی ثبت نام کرده اید، اما از آن راضی نیستید، انتقال به دانشگاه دیگری و حفظ مجوز امکان پذیر است. با این حال، دانشگاه دوم مجوز پذیرش دانشجویان بین المللی را دارد.
 • این مسئولیت دانشگاه شماست که اطمینان حاصل کند که اجازه اقامت موقت شما در اوکراین هر سال تمدید می شود. با این وجود نباید فراموش کنید که اسناد لازم را به موقع به بخش دانشجویان بین المللی دانشگاه ارائه دهید.
 • عدم تمدید مجوز اقامت به هر دلیلی باعث لغو تحصیل شما می شود و گزینه دیگری وجود نخواهد داشت.

برخلاف سایر انواع مجوز اقامت موقت، گرفتن مجوز تحصیل بسیار آسان است.

تنها چالش جدی آن ثبت نام در دانشگاه اوکراین و گرفتن دعوت نامه برای تحصیل است. پس از اخذ دعوت نامه، روند دریافت اجازه اقامت راحت خواهد بود. همچنین باید توجه داشته باشید که گاهی اوقات اجازه اقامت دانشجویی به عنوان زمینه ای برای قانونی کردن اقامت شخص در اوکراین استفاده می شود.

اجازه اقامت موقت دانشجویان برای یک سال صادر می شود که دارندگان مجوز اغلب از آن برای کاوش در کشور و ارزیابی سایر فرصت ها (مشاغل، حرفه و غیره) در اینجا استفاده می کنند. یک عمل بسیار رایج این است که ابتدا اجازه اقامت دانشجویی را بگیرید و سپس در اوکراین ازدواج کنید. این گزینه امکان اقامت نامحدود در اوکراین را برایتان فراهم می کند.

برخی از دانشگاه های اوکراین در مورد پذیرش دانشجویان بسیار انعطاف پذیر هستند. در صورتی که مطمئن نیستید که تمامی شرایط را برای اخذ اقامت موقت اوکراین از طریق تحصیل را دارید یا خیر، باز هم اقدام گنید چراکه در بسیاری از موارد، دانشگاه از برخی از کم و کاستی های درخواست شما چشم پوشی می کند و در نهایت، شما مجوز اقامت موقت خود را دریافت خواهید کرد.

توسط | 2020-07-05T17:01:24+04:30 3rd مارس, 2020|کشور اوکراین|بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید