نحوه درخواست پناهندگی در اوکراین در سال ۲۰۲۰

پناهندگی در اوکراین

کشور اوکراین یک مقصد و ترانزیت برای پناهندگان است. UNHCR در سطح جهانی و همچنین در اوکراین متعهد شده است تا از حقوق و رفاه افرادی که مجبور به فرار از کشور خودشان شده اند، محافظت کند. ما در این مقاله به بررسی شرایط پناهندگی در اوکراین و قوانین و حقوق پناهندگی در اوکراین خواهیم پرداخت.

پناهندگی در اوکراین

شرایط پناهندگی در اوکراین

کنوانسیون پناهندگان، پناهنده را به شخصی نسبت می دهد که به دلیل ترس های مبنی بر آزار و اذیت به دلایل  مذهب، ملیت، نژاد یا عضویت در یک گروه خاص اجتماعی یا عقاید سیاسی، مجبور است خارج از کشور خود به ادامه  زندگی بپردازد.

طبق آمارهای سرویس مهاجرت اوکراین و UNHCR، از 1 ژانویه سال 2018 تعداد 3،257 پناهنده در اوکراین ساکن شده اند که بیشتر آن ها در شهرهای کیف و اودسا زندگی می کنند.

پناهجویان جدیدی که در سال 2017 به اوکراین مهاجرت کردند بیشتر از افغانستان، روسیه، بنگلادش، سوریه و عراق آمده اند. در سال های 2016 و 2017، تعداد پناهجویان به نصف کاهش یافت.

وضعیت پناهندگان در اوکراین

دو نوع وضعیت محفاظتی در کشور اوکراین وجود دارد که توسط دولت مهاجرت ایالتی اوکراین اعطا می شود: 1- وضعیت پناهندگی 2- وضعیت حمایت تکمیلی.

وضعیت پناهندگان در اوکراین

قوانین پناهندگی در اوکراین

مطابق کنوانسیون 1951 و قانون سال 1967 مربوط به وضعیت پناهندگان در قانون فعلی اوکراین متقاضی باید فردی باشد که در نتیجه تهدید، اعدام، شکنجه و هرگونه رفتار غیر انسانی نیازمند پناه آوردن و ماندن در کشور اوکراین است. فرد نیازمند حمایت موقت، یک فرد خارجی و بدون تابعیت است که در نتیجه تهاجم خارجی، اشغال خارجی، جنگ داخلی، درگیری ‌های قومی، فجایع طبیعی و دیگر رویداد هایی که بر نظم عمومی در یک قسمت یا در سراسر کشور مبدا تاثیر می گذارد، به دنبال حفاظت کشور اوکراین می باشند.

طبق قانون اوکراین، به رسمیت شناخته شدن پناهجو وابسته به بخش قلمرویی خدمات مهاجرت کشور اوکراین است و این درخواست توسط یک خارجی یا یک فرد بدون تابعیت و یا نماینده قانونی او شخصا در محل اقامت موقت او ارائه داده ‌می شود.

طبق تعریف کشور اوکراین پناهجویان را نمی توان به کشور مبدا خود بازگرداند، زیرا در آنجا زندگی یا آزادی آن ‌ها به دلایلی که در مقدمه این مقاله گفته شد به خطر خواهد افتاد.

قوانین پناهندگی اوکراین

نحوه درخواست پناهندگی در اوکراین

مراحل پروسه پناهندگی اوکراین را در این لینک مشاهده کنید.

برای درخواست وضعیت حمایت مکمل یا وضعیت پناهندگی در کشور اوکراین، باید فرم و پرسشنامه درخواست پناهندگی را پر کنید. برای دریافت فرم و پرسشنامه درخواست پناهندگی کلیک کنید.

در درخواست خود، باید توضیح دهید که چرا می ترسید به کشور مبدا خود بازگردید.

هر یک از اعضای خانواده که هجده سال سن دارند یا مسن تر هستند باید یک درخواست جداگانه ارائه دهند. اطلاعات مربوط به كودكان زير هجده سال بايد در درخواست والدين يا نماينده قانوني او باشد. علاوه بر این، مهم است که یک کپی از فرم درخواست پناهندگی و پرسشنامه تهیه کنید زیرا در آینده به آن احتیاج خواهید داشت.

پذیرش در دفتر کشور UNHCR در کیف

یکی از نقش های نمایندگی UNHCR در اوکراین ارائه خدمات حقوقی رایگان به افرادی است که می خواهند درخواست پناهندگی دهند. فقط دولت اوکراین می تواند وضعیت پناهندگی یا حمایت تکمیلی و بنابراین حقوق قانونی در اوکراین را اعطا کند.

UNHCR

UNHCR فقط از طریق این مراحل قانونی می تواند به درخواست و حمایت از پرونده کمک کند. به همین دلیل ضروری است که از طریق دولت اوکراین درخواست پناهندگی یا حمایت تکمیلی شود.

پذیرش افراد متقاضی به طور معمول در محل شرکای سازمان های غیر دولتی UNHCR انجام می شود. دفتر کشور UNHCR در کیف ساعات خاصی را به پذیرش برای مشاوره در مورد درخواست های فردی اختصاص می دهد.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه راه های مهاجرت به اروپا با مشاوران و وکلای موسسه گلدن اینوست تماس حاصل نمایید.

توسط | 2020-07-07T11:46:40+04:30 8th مارس, 2020|کشور اوکراین|بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید