اقتصاد ایتالیا در قرن ۲۱ | نقاط ضعف و قوت اقتصاد ایتالیا

اقتصاد ایتالیا و تاریخچه صنعتی آن

ایتالیا یکی از پیشگامان در تنوع اقتصادی است اما محصولات ایتالیا در مقایسه با فرانسه یا بریتانیا، محصولاتی عمومی جهانی نیست. تولید ناخالص داخلی در سال 2009 در ایالات متحده، ژاپن، چین، آلمان و فرانسه به 2,245,706 $ میلیون دلار رسید. اقتصاد ایتالیا دارای تناقضات قابل توجه منطقه ای است: شمال بسیار پویا (دره پائول)، مرکز توسعه یافته و صنعتی و اطراف رم که تحت تاثیرعملکرد سیاسی پایتخت قرار دارد و در جنوب (Mezzogiorno )، که بیشتر روستاییان از نرخ بالای بیکاری (حدود 14 درصد) و حضور مافیا رنج می برند.

ویزای ایتالیا

با وجود بسیاری از سیاست های دنباله دار برای توسعه Mezzogiorno این عدم تعادل همچنان وجود دارد. یکی دیگر از ویژگی ها یی که در شرکت های کوچک و متوسط اهمیت دارند، به ویژه در شمال شرق (ونتو)، این است که به طور قابل توجهی به شهرت دانش فنی ایتالیایی در جهان کمک می کنند.

در واقع تعادل تجاری ایتالیا مثبت است اگر بخش انرژی را در نظر نگیریم. توجه داشته باشید با این حال در برخی از بخش ها بسیار متمرکز هستند، مانند خودرویی که تقریبا انحصاری متعلق به گروه Fiat (مارک های فیات، آلفا رومئو، لانکا) است.

اقتصاد ایتالیا

اقتصاد ایتالیا بسیار وابسته به واردات برای تأمین مواد خام و انرژی است. (بیش از 75 درصد از انرژی ها وارداتی هستند. این کشور دارای ذخایر منابع گاز طبیعی و منابع آبی است اما به انرژی هسته ای اختصاص داده شده است.)

در دهه های گذشته، کشور سیاست مالی سخت گیرانه ای را دنبال کرده است تا معیارهای اقتصادی و پولی اتحادیه اروپا را برآورده کند. همچنین با توجه به نرخ بهره محدود و تورم پایین، از زمان ایجاد واحد پولی یورو در سال 1999 از این واحد پولی استفاده کرد.

با این وجود، از دهه 1990، عملکرد اقتصادی ایتالیا پایین تر از میانگین اروپا بود. اما رهبری دولت های سیلویو برلوسکونی و سپس رومانو پرویدی و اجرای اصلاحات زیاد در مدت کوتاه به بهبود رقابت در کشور و رشد اقتصادی بلندمدت منجر شد. با این وجود، اجرای اصلاحات مطلوب از نظر اقتصاد دانان از قبیل: کاهش مشارکت اجباری، تسریع در بازار کار و اصلاح نظام بازنشستگی گران، به علت رکود اقتصادی، مخالفت اتحادیه ها و بی ثباتی (نسبی) دولت، به آرامی پیشرفت می کند.

از زمان بحران اقتصادی سال 2009، صادرات کشور ایتالیا (به ویژه در بخش های تخصصی مانند مد، اتوماسیون، صنایع کشاورزی و فن آوری بالا) به شدت افزایش یافته است (77.8 میلیارد یورو بین اکتبر 2012 و سپتامبر 2013) واین یک رکورد برای کشور ایتالیا است. اما در مقابل، کسب و کارهای سنتی و داخلی که وابسته به مصرف خانگی هستند، هنوز از بحران رنج می برند.

طبق مطالعه ای که در سال 2016 منتشر شد، اقتصاد دانان دریافتند که خانواده های ثروتمند در فلورانس عموما وارث ثروت به جا مانده از قرن 15 هستند.

نقاط ضعف اقتصاد ایتالیا

این نقاط ضعف عمدتا به دلیل طرح اقتصادی است که دیگر با بازار جهانی سازگار نیست. در واقع، متوسط اندازه شرکت های ایتالیایی در حال حاضر بیش از حد کوچک است و مناطق صنعتی در معرض یک بحران بزرگ هستند.

رژیم سرمایه داری خانواده هنوز در ایتالیا جایگاه بزرگی دارد. با این حال، با نا آرامی و ناپایداری بسیار زیادی نسبت به سرمایه گذاران نهادی که موجب تأخیر در مدرنیزه سازی لازم برای این مسائل می شوند، مشخص می شود.

طرح تولید ایتالیایی توسط مناطق صنعتی، در بحران است. قدرت این مخازن تک فعالیت براساس پدیده همکاری بین شرکت ها بود. اما ساختار شبکه در حال حاضر تحت تاثیرجا به جایی های بسیاری است که این ارتباط سنتی بین آنها را از بین می برد. به علاوه، این سازمان نوآوری ها را به اشتراک می گذارد که در واقع مهم تر از تحقیق است. بنابراین کاهش یافتن اشتغال در این مناطق تعجب آور نیست.

گروه های بزرگ خود در معرض مشکلات زیادی هستند. در سال های اخیر بسیاری از شرکت ها توسط گروه های خارجی خریداری شده اند. (مثلا خرید  Lucchini فولاد  توسط شرکت روسی Severstal). رقابت بی نظیری درخود کشور ایتالیا وجود دارد (موسسه ی کارفر و آوشان) که باعث افزایش ترس از این می شود که سر انجام این کشور چه خواهد شد؟ جامعه شناس لوسیانو گالینو می گوید: این نوعی مستعمره است که به ضرورت های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی سایر کشورها مربوط می شود.

یکی دیگر از عوامل مهم، اختلاف بزرگ منطقه ای بین ایتالیای شمالی و جنوبی است. همچنین به گزارش وزارت خزانه داری، در سال 2012، فرار از مالیات حداقل 180 میلیارد یورو بوده است!

توریست

کشور ایتالیا با سپاس از گذشته های تاریخی و فرهنگی غنی خود، ساحل دریاچه ها و کوه های آلپ که ورزش های زمستانی را ممکن می کند، ایتالیا چهارمین مقصد گردشگری جهان است. شهرهای توریستی ایتالیا، رم (یکی از پرطرفدارترین شهرهای جهان)، فلورانس، ونیز (جزو 3 شهر بزرگ هنر) هستند. در سال 2006، درآمد گردشگری تقریبا 38.1 میلیارد دلار بود.

ایتالیا، کشوری است که علاوه بر طبیعت زیبا و آب و هوای خوب، دارای آثار باستانی زیبا و منحصر به فردی است. به همین دلیل است که توریست ها با سلیقه های مختلف مجذوب این کشور می شوند.

با گلدن اینوست همراه باشید تا شما را با اقتصاد و فرهنگ و جاذبه های توریستی سایر کشورها آشنا کنیم.

منبع: wikipedia

توسط | 2019-08-23T21:09:28+04:30 11th نوامبر, 2018|کشور ایتالیا|بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید