صنعت کشاورزی هلند، رتبه ۲ ام در کشاورزی جهان!

صنایع هلند

بزرگترین صنعت هلند، صنعت کشاورزی هلند است. اقتصاد هلند بسیار توسعه یافته است. در حقیقت، اقتصاد آن به عنوان هفدهمین اقتصاد بزرگ جهان نقش مهمی در اقتصاد اروپا ایفا می کند. هلند کشوری است که در شمال غربی اروپا واقع شده و دارای مناطق جزیره ای در کارائیب است. این کشور با مساحت 16,040 مایل مربع، 17 میلیون نفر جمعیت دارد.

در سال 2017، موسسه بین المللی توسعه مدیریت سوئیس، هلند را پنجمین اقتصاد رقابتی جهان معرفی کرد. همچنین این کشور از آزادی اقتصادی بالایی برخوردار است. براساس فهرست شاخص آزادی اقتصادی، اقتصاد هلند، سیزدهمین اقتصاد آزاد سرمایه داری در جهان است.

هلند یکی از 10 صادرکننده برتر جهان است. صنعت مواد غذایی، بزرگترین صنعت این کشور است، در حالی که سایر صنایع بزرگ شامل صنایع انرژی، شیمیایی، تجارت، ماشین آلات، متالورژی، کالا ها و خدمات برقی و گردشگری است.

صنایع غذایی و صنعت کشاورزی هلند

به لطف بخش کشاورزی مکانیزه هلند و فناوری نو آورانه و کشاورزی پیشرفته در هلند، موقعیت جغرافیایی مطلوب در قلب اروپا، آب و هوای معتدل و خاک های حاصلخیز و مسطح هلند، این کشور یکی از صادر کنندگان برتر مواد غذایی و محصولات کشاورزی در جهان است. صنعت کشاورزی هلند روز به روز توسعه یافته و درآمد قابل توجهی برای کشور هلند کسب می کند.

صنعت کشاورزی هلند بر صادرات بین المللی تمرکز دارد. در واقع صادرات کشاورزی هلند حدود 21٪ از ارزش کل صادرات کشور را به خود اختصاص می دهد. صادرات كشاورزی هلند رتبه اول اتحادیه اروپا (EU) را دارد و پس از آمریكا (آمریكا) رتبه دوم در جهان است.

همچنین صنعت کشاورزی هلند 4 درصد از نیروی کار هلند را به کار می گیرد و مازاد بزرگی برای صنایع غذایی و فرآوری تولید می کند. گوجه فرنگی، فلفل، خیار، سیب، گل، گل پیاز و گیاهان تازه و… از محصولات کشاورزی هلند به شمار می روند که به سایر کشور ها صادر می شوند.

مسلما درآمد هلند از کشاورزی، به لطف کشاورزی مدرن هلند، بخش عظیمی از درآمد کشور هلند را تشکیل می دهد.

صنعت کشاورزی هلند

کشاورزی هلند

صنعت انرژی هلند

صنعت انرژی یکی از مهم ترین صادرات هلند است و منبع اشتغال و درآمد ملی بسیار خوبی به شمار می رود. در حقیقت تخمین زده می شود که 25٪ از کل ذخایر گاز طبیعی در اتحادیه اروپا (EU) در هلند واقع شده است. ذخایر بزرگ گاز طبیعی در سال 1959 در این کشور کشف شد و برای چندین دهه درآمد قابل توجهی داشته است.

از زمان بسته شدن معدن زغال سنگ در سال 1974، هلند منابع معدنی دیگری ندارد. میدان گازی گرونینگن، واقع در نزدیکی اسلوچرن، یکی از بزرگترین مزارع گاز طبیعی در کشور به شمار می رود. با این حال، از زمان کشف و تمرکز بر گاز طبیعی، توحه به بخش تولید در هلند به شکل قابل توجهی کاهش یافته است.

علاوه بر این، استخراج گاز به مشکلاتی مانند فرو رفتگی و لرزش زمین منجر شده است. در سال 2014، دولت تصمیم گرفت تولید گاز طبیعی خود را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

علاوه بر گاز طبیعی، سایر بخش های صنعت انرژی برای اقتصاد کشور از اهمیت بالایی برخوردار است. ایستگاه های حرارتی بخش عمده ای از برق را در هلند تولید می کنند. این کشور همچنین تأسیسات هسته ای دارد و 4٪ از کل برق کشور در نیروگاه هسته ای Borssele تولید می شود و راکتور هسته ای در Delft یک ایستگاه تحقیقاتی در دانشگاه فناوری Delft به شمار می رود. علاوه بر این، هلند رهبر انرژی باد در دریا، فرآوری زیست توده و کشاورزی گلخانه ای است.

گاز هلند

صنایع شیمیایی هلند

صنایع شیمیایی، یکی از بخش های اقتصادی برجسته کشور هلند است. 19 شرکت برتر بین المللی شیمی در جهان از جمله شرکت هایRoyal Dutch Shell ،DSM ، AkzoNobel و BASF در کشور هلند دارای دفتر مرکزی هستند.

همچنین هلند دارای مؤسسات تحقیقاتی مانند سازمان تحقیقات علمی کاربردی (TNO) و دانشگاه های بی شمار است.

این کشور یکی از تأمین کنندگان اصلی محصولات و خدمات شیمیایی در اروپا است و شبکه گسترده حمل و نقل هلند باعث می شود مواد اولیه به راحتی قابل دسترسی باشد.

صنایع شیمیایی این کشور بر روی توسعه مواد و راه حل های هوشمند در پنج زمینه مراقبت های بهداشتی، انرژی، آب و هوا و منابع، امنیت غذایی و حمل و نقل تمرکز دارد.

صنعت متالورژی هلند

صنعت متالورژی بخش مهمی از تولید در هلند است که از مؤلفه های مختلفی از جمله تجهیزات، خدمات، مواد مصرفی و نرم افزار تشکیل شده است. صنعت متالورژی در هلند به صنایع دستی سنتی و تکنیک های مدرن تولید وابسته است.

این صنعت با سایر بخش ها مانند انرژی و نیرو، مراقبت های بهداشتی، معدن، خودرو، املاک و مستغلات و کشتی سازی خصوصی همکاری می کند.

هلند جزء 20 صادرکننده برتر جهان در زمینه فولاد است. در سال 2017، هلند 11.3 میلیون تن فولاد صادر کرد و در سال 2016، این کشور 2٪ از کل صادرات جهانی فولاد را به خود اختصاص داده بود.

هلند فولاد را به بیش از 160 کشور و سرزمین در دنیا صادر می کند و بازارهای برتر آن شامل کشور های اتحادیه اروپا (بلژیک، آلمان، فرانسه، ایتالیا، انگلستان و اسپانیا) و ایالات متحده می شود.

صنعت گردشگری هلند

هلند به دلیل داشتن هنر و میراث تاریخی غنی شناخته شده است. اگرچه گردشگری هلند یک بخش نسبتاً ناچیز در صنعت آن است، اما 9.6٪ از کل اشتغال کشور و 5.4٪ از تولید ناخالص داخلی در سال 2012 را شامل می شود.

هلند شمالی در سال 2011 توسط گردشگران بیشترین بازدید را داشته و پس از آن هلند جنوبی بود در رده دوم قرار دارد. همچنین در سراسر هلند هفت مکان از میراث جهانی یونسکو واقع شده است.

صنعت گردشگری هلند

دیگر صنایع

علاوه بر صنایع ذکر شده در بالا، هلند در صنایع ماهیگیری، بانکی، مهندسی برق و صنایع خلاق و پیشرفته نیز مشغول فعالیت است. هر یک از این صنایع به اقتصاد توسعه یافته کشور کمک می کند. در حال حاضر، تمرکز اصلی هلند ارتقاء ماشین آلات در بخش کشاورزی و گسترش شبکه های حمل و نقل است.

توسط | 2020-06-10T12:16:28+04:30 16th اکتبر, 2019|کشور هلند|بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید