فرهنگ مردم هلند (آداب و رسوم، دین، تاریخچه و…)

فرهنگ مردم هلند

برای شناخت فرهنگ مردم هلند و آشنایی با روحیات و اخلاق هلندی ها، اطلاعاتی را در رابطه با موضوعات زیر (غذا، آداب و رسوم، دین و …) را در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد. اگر می خواهید به این کشور سفر کنید و یا برای زندگی در هلند، این اطلاعات می توانند برای شما بسیار کاربردی باشند.

فرهنگ مردم هلند

غذای مردم هلند

برای شناخت فرهنگ مردم هلند، لازم است با آداب و نوع غذا خوردنشان نیز آشنا شویم.

غذا های سنتی هلند تنوع زیادی ندارند همچنین بیشتر این غذا ها بسیار ساده هستند. بیشتر غذا های سنتی هلندی شامل مقدار زیادی از سبزیجات به همراه مقدار کمی گوشت هستند.

حدود نیمی از خانواده های هلندی غذای سایر فرهنگ ها را تهیه می کند که تأثیرات عمده آن از فرهنگ های ایتالیایی، چینی، مدیترانه ای و اندونزیایی است.

صبحانه به طور معمول شامل یک تکه نان است به همراه چاشنی های مختلف مانند: انواع پنیر ها، کره بادام زمینی، شیره قند، شکلات و…

در حالی که ناهار می تواند غذا های مشابه صبحانه را شامل شود، اما غالباً ساندویچ هایی با برش ها و پنیر های مختلف (گودا، ادم و لیدن) را میل می کنند.

به طور معمول وعده شام در هلند شامل یک وعده غذایی دو یا سه تایی است که شامل سوپ به عنوان پیش غذا، سیب زمینی با مقدار زیادی سبزیجات و بخش کوچکی از گوشت به عنوان غذای اصلی و شیرینی یا کوکی برای دسر است. Stamppot یا همان خورش، یک وعده غذایی سنتی برای فصل زمستان و snert (سوپ نخود) اغلب سوپ انتخابی شام است.

هلند با پنیرش معروف است! پنیرهای گودا، ادام و لیدن در سراسر جهان شناخته شده اند و آلکمار شهری است که به دلیل بازار پنیرش معروف است.

غذای هلند

آداب غذاخوری هلندی ها:

در فرهنگ و آداب و رسوم هلند، آداب غذاخوری به این شکل است: وعده غذایی صبحانه اولین چیزی است که صبح بین 6 تا 8 سرو می شود. ناهار معمولاً بین 12 تا 1 ظهر و شام معمولاً حدود ساعت 6 بعد از ظهر سرو می شوند(در زودترین زمان و طبق استانداردهای بین المللی).

نوشیدن چای، در واقع یک رویداد ترکیبی آشپزی و اجتماعی است! که زمان آن معمولاً بین صبحانه و ناهار (10 تا 11 صبح) یا بین ناهار و شام (4 تا 5 بعد از ظهر) است همچنین زمان چای شامل دعوت از دوستان و  یا همسایگان برای نوشیدن چای یا قهوه و یک بیسکویت یا کوکی است.

آداب و معاشرت اجتماعی در هلند

در حالی که آداب و رسوم و فرهنگ مردم هلند آینه ای از دیگر کشور های غربی است، برخی خصوصیات خاص نیز برای شهروندان هلندی وجود دارد.

به خاطر داشته باشید آنچه که در زیر می خوانید ممکن است در همه مناطق و توسط همه افراد عملی نشود، اما یک راهنمایی كلی برای نشان دادن آداب و معاشرت مناسب در بیشتر شرایط و موقعیت ها در هلند است.

خوشامدگویی: هلندی ها به هنگام خوشامدگویی و عزیمت (تا حدودی رسمی) دست تکان می دهند یا اگر (ارتباط نزدیکی) با فرد دارند، با شروع از گونه چپ، سه بار روی گونه را می بوسند.

برنامه ریزی: در فرهنگ مردم هلند، برنامه ریزی دارای اهمیت بسیاری است. تعجب نکنید اگر شام با یک دوست هلندی از شش هفته قبل برنامه ریزی شده است. هلندی ها طبق برنامه زندگی می کنند و به پیروی از آن ها سخت پایبند هستند. برای هر ملاقات و قراری لازم است ابتدا با طرف مقابل توافق شود و سپس در برنامه شما قرار گیرد.

رفتارها: شهروندان هلند بسیار رک و مستقیم هستند. آنچه بعضی از مردم آن را زشت تلقی می کنند، آن را “گشودگی” می نامند که از نظر آن ها، این در واقع توجه و اقرار صادقانه و مستقیم به موضوع است و فقط سبک خاص آن ها است و به معنای بی ادب بودن نیست.

مکالمه: هلندی ها هنگام مکالمه با دیگران، ارتباط چشمی را حفظ می کنند. بیشتر آن ها به راحتی دلخور و ناراحت نمی شوند و از انتقاد استقبال می کنند.

انواع زبان ها: هلندی ها به زبان های متفاوت صحبت می کنند. اگر با شخصی به زبان هلندی خوش آمد گویی کردید و او به زبان انگلیسی پاسخ شما را داد، تعجب نکنید. هلندی ها در صحبت کردن به زبان های خارجی بسیار ماهر هستند و به راحتی می توانند لهجه خود را تغییر دهند.

پول: در حالی که هلندی ها فاصله زیادی تا ثروتمند شدن ندارند، اگر در خرج کردن پول زیاده روی کنند، ممکن است در جامعه به عنوان یک شخصیت منفی قلمداد شوند. در فرهنگ مردم هلند خرج کردن بیش از اندازه پول، در واقع show off (نمایش) تلقی می شود. همچنین، هرگز از کسی نپرسید که چقدر پول در می آورد.

رانندگی: به بیان ساده، هلندی ها می توانند بی صبر و بی ادب در جاده باشند. بسیاری حرکات نادرست و تغییر ناگهانی لاین حرکت و ناسزا گفتن در بسیاری از مناطق امری عادی است. به عبارت دیگر، اگر در هلند رانندگی کنید، برای یک ماجراجویی آماده شوید(البته این امر برای ما ایرانی ها به هیچ وجه ماجراجویی محسوب نمی شود!).

هدیه دادن: اگر به منزل یکی از دوستانتان دعوت شده اید، در فرهنگ مردم هلند مرسوم است که برای میزبانتان هدیه ای را همراهتان داشته باشید. قابل قبول ترین هدایا شامل: گل ها (همیشه یک گل عجیب و غریب است و هرگز سیزده گل نبرید!)، کتاب، یک بسته شکلات یا یک گلدان است. هلندی ها به طور معمول یک بطری شراب را از پیش برای وعده غذایی انتخاب می کنند، بنابراین آوردن بطری به عنوان هدیه نامتداول است.

فرهنگ مردم هلند

دین مردم هلند

در رابطه با دین هلند، این کشور یکی از سکولارترین کشور های اروپای غربی است. فقط حدود 39٪ از شهروندان هلند ادعا می كنند كه دارای مذهب هستند در حالی که از این 39٪، فقط 6٪ به طور منظم به كلیسا می روند.

در حال حاضر دو دین اصلی در جامعه هلند وجود دارد: کاتولیک رومی و پروتستان. کاتولیک های رومی تقریبا 25٪ و پروتستان ها تقریبا 15٪ را تشکیل می دهند.

مسلمانان حدود 5٪ از این جمعیت را تشکیل می دهند. بودایی ها 1٪ و هندو ها 0.9٪ را تشکیل می دهند.

تاریخچه هلند

برای آشنایی با فرهنگ و هنر کشور هلند، بد نیست کمی هم درباره تاریخچه هلند بدانیم.

تاریخچه کشور هلند از سال های شکل گیری آن، همواره درگیر موضوعات متفاوتی شده است.

از آنجا که هلند هیچ گونه رشته کوه و یا مرز های طبیعی ندارد، نتوانست از خود در برابر حمله همسایگان محافظت کند. کشور هلند بیشتر طول تاریخ خود را تحت اشغال همسایگان گذرانده(رومی ها، قبایل سلتیک، گروه های آلمانی، وایکینگ های اسکاندیناوی، فرانک ها، اتریشی ها و اسپانیایی بخش هایی از هلند را برای قرن های زیادی تحت کنترل و تصرف داشتند).

در اواخر دهه 1500 هلندی ها سعی کردند سران اسپانیایی خود را سرنگون کنند. آن ها هشتاد سال جنگیدند و سرانجام در سال 1648 استقلال کشورشان را به دست آوردند. در طول جنگ های ناپلئونی، ناپلئون هلند را به دست گرفت و برادرش لوئیس را بر تخت سلطنت نشاند.

در سال 1814، هلندی ها ادعای استقلال از فرانسه كردند. و برای مدت 25 سال، بلژیک، لوکزامبورگ و هلند به عنوان کشوری به نام پادشاهی هلند به هم پیوستند. سپس، کشور های بلژیک و هلند در سال 1839 و لوکزامبورگ در سال 1890 استقلال یافتند.

در طول جنگ جهانی دوم، آلمان به مدت پنج سال هلند را اشغال کرد و بسیاری از مردمی که در برابرشان مقاومت کردند و یا سعی در کمک به یهودیان هلند داشتند را کشت.

توسط | 2020-06-10T12:07:31+04:30 14th اکتبر, 2019|کشور هلند|بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید