پاسپورت هلند *رتبه ۳ در دنیا* و راههای قانونی اخذ پاسپورت هلند

پاسپورت هلند

همانطور که بسیاری از مهاجران می دانند، گذرنامه ای که با آن به دنیا آمده اید می تواند تأثیر زیادی در زندگی شما بگذارد. اگر تابعیت هلندی دارید، داشتن گذرنامه هلندی(پاسپورت هلندی) برای شما امکان پذیر است. پاسپورت هلند، در کنار کشور های دانمارک، فرانسه، ایتالیا، ژاپن، جمهوری کره جنوبی، لوکزامبورگ و نروژ، رتبه سوم معتبرترین و با ارزش ترین پاسپورت ها در جهان را دارد.

در صورت نیاز، شما را به مطالعه مقاله مربوط به مهاجرت به هلند و کسب اقامت هلند دعوت می کنیم.

پاسپورت هلند

پاسپورت و ملیت شما تعیین می کند که چگونه (به راحتی یا به سختی) می توانید سفر کنید، برای ورود و اقامت کدام کشورها به ویزا نیاز دارید و در کجا مجاز به زندگی و کار هستید. این موضوع بر روابط شما تأثیر می گذارد و می تواند عاملی تعیین کننده در مسیر شغلی و فرصت های زندگی شما باشد. این قضیه ممکن است عادلانه نباشد، چرا که هیچ کس نمی تواند محل تولد خود را انتخاب کند، اما برخی از گذرنامه ها فقط نسبت به سایر گذرنامه ها بسیار مفید هستند. به بیان ساده تر، آن ها در های بیشتری را برای شما باز می کنند!

قدرتمندترین گذرنامه های جهان

در این خصوص چند لیست مختلف وجود دارد که تفاوت های ناچیزی با هم دارند. اما آنچه که بین همه آن ها مشترک است یک نظم عمومی است: کشورهای ثروتمند و صلح آمیز در صدر و ملل فقیر و جنگ زده در پایین همه این لیست ها قرار دارند.

قدرتمندترین گذرنامه های جهان این امکان را برای دارنده آن فراهم می کند که به ترتیب از 173، 172 و 171 کشور بازدید کنند.

گذرنامه هایی که به 173 کشور دسترسی دارند:

 • آلمان
 • انگلستان

گذرنامه هایی که به 172 کشور دسترسی دارند:

 • فنلاند
 • سوئد
 • ایالات متحده آمریکا

گذرنامه هایی که به 171 کشور دسترسی دارند:

 • هلند
 • دانمارک
 • فرانسه
 • ایتالیا
 • ژاپن
 • جمهوری کره جنوبی
 • لوکزامبورگ
 • نروژ

به استثنای یک کشور از آسیا و ایالات متحده، کشورهای برتر(پاسپورت های قدرتمند تر) همه از اروپای غربی هستند.

ارزش گذرنامه هلند

گذرنامه هلندی به عنوان یکی از قدرتمندترین گذرنامه های جهان شناخته می شود چرا که به شهروندان هلندی بدون نیاز به درخواست ویزا، اجازه دسترسی به 171 کشور را می دهد. با اخذ پاسپورت هلند، امکان جابجایی و سکونت آزادانه در دیگر کشورهای اتحادیه اروپا نیز وجود دارد. اعتبار پاسپورت هلند در دنیا، بسیار زیاد است.

عکس پاسپورت هلند را مشاهده می کنید:

پاسپورت هلند

روش درخواست گذرنامه هلند(پاسپورت هلند)

برای درخواست گذرنامه هلندی در هلند (passport aanvragen) شما باید به فرمانداری شهرداری (gemeente) که در آن ثبت نام کرده اید مراجعه کنید. شما باید این کار را شخصا و به صورت حضوری انجام دهید و امکان درخواست شخص دیگری برای شما وجود ندارد.

نحوه درخواست پاسپورت هلندی از خارج از کشور

اگر یک شهروند هلندی هستید که در خارج از کشور هلند زندگی می کنید و می خواهید برای دریافت پاسپورت هلندی اقدام کنید، می توانید به کنسولگری یا سفارت هلند در کشور محل اقامت خود مراجعه کنید. در ابتدا شما به یک قرار ملاقات نیاز دارید، فرم درخواست گذرنامه (paspoortaanvraagformulier) را پر کنید و سپس فرم و اسناد لازم را در قرار ملاقاتتان در سفارت یا کنسولگری به همراه داشته باشید.

زمان تحویل پاسپورت هلندی که در خارج از کشور صادر می شود چندین هفته است، چراکه مدارک باید از هلند تهیه و ارسال شوند. اگر اطلاعات اضافی مورد نیاز باشد، این روند حتی می تواند طولانی تر نیز باشد.

سفارت هلند

اسناد لازم برای درخواست گذرنامه هلند(پاسپورت هلند)

هنگام بازدید از gemeente، موارد زیر را با خود به همراه داشته باشید:

 • یک عکس همانند گذرنامه اخیر که شرایط و الزامات سخت عکس گذرنامه را برآورده می کند.
 • اسنادی که هویت شما و ملیت هلندی شما را اثبات کند که می تواند گذرنامه قبلی یا کارت شناسایی شما یا در برخی موارد گواهی تابعیت هلندی شما باشد (bewijs van Nederlanderschap).

هزینه درخواست گذرنامه هلندی

وقتی درخواست خود را به gemeente ارائه می کنید، باید هزینه پردازش آن را نیز پرداخت کنید.

هزینه درخواست گذرنامه هلندی در داخل هلند (2020):

AgeFee
زیر 18 سال53,97 euros
زیر 18 سال (خدمات سریع)102,57 euros
18 سال و بالای 18 سال71,37 euros
18 سال و بالای 18 سال (خدمات سریع)119,97 euros

هزینه درخواست گذرنامه هلندی خارج از هلند (2020):

Age   Fee
زیر 18 سال118,76 euros
18 سال و بالای 18 سال136,16 euros

زمان پردازش گذرنامه هلندی

زمان پردازش برای گذرنامه هلندی تقریباً پنج روز کاری است. اما اگر متقاضی دریافت اولین گذرنامه هلندی خود هستید، در صورت نیاز به هر گونه اسناد اضافی، عاقلانه است که قبل از هرگونه برنامه ریزی برای سفر، پاسپورت خود را تهیه کنید. در صورت نیاز فوری به گذرنامه جدید، می توانید از خدمات گذرنامه سریع استفاده کنید که البته این روند هزینه بالاتری دارد.

مدت اعتبار و تمدید پاسپورت هلندی

گذرنامه ها و شناسنامه های هلندی به مدت 10 سال برای بزرگسالان و 5 سال برای کودکان زیر 18 سال معتبر است.

“تمدید” گذرنامه هلندی امكان پذیر نیست، در عوض شما باید با دنبال كردن رویه فوق، گذرنامه هلندی جدیدی درخواست كنید.

اگر تابعیت دوگانه دارید، بسیار مهم است که قبل از اتمام انقضا گذرنامه فعلی هلندی، گذرنامه جدید هلندی را دریافت کنید. در غیر این صورت، خطر از دست دادن تابعیت هلندی وجود خواهد داشت.

مفقود شدن پاسپورت هلندی

اگر گذرنامه خود را در هلند گم کنید، اقدامی که باید انجام دهید بستگی به ملیت گذرنامه شما دارد.

از دست دادن یا مفقود شدن گذرنامه هلندی در هلند

اگر گذرنامه هلندی شما از بین رفته یا به سرقت رفته است، بسته به شهر یا استان، باید اظهار نامه تان را به پلیس هلند یا gemeente برسانید.

اگر در آمستردام یا اطراف آن زندگی می کنید، یا در استان های گرونینگن، فریسلند، درنته یا لیمبورگ، باید به پلیس مراجعه کنید تا گم شدن یا سرقت گذرنامه خود را اعلام کنید.

اگر در مناطق دیگر هلند زندگی می کنید، می توانید بیانیه خود (verklaring van vermissing) را مستقیماً در gemeente محلی اظهار نمایید.

gemeente

از دست دادن یا مفقود شدن گذرنامه خارجی در هلند

اگر گذرنامه غیر هلندی شما در هلند گمشده یا به سرقت رفته است، توصیه می شود برای جلوگیری از سرقت هویت شما، گزارشی را به پلیس هلند ارائه دهید. برای ترتیب دادن یک گذرنامه جدید یا سند مسافرتی جایگزین باید با سفارت یا کنسولگری کشور خود در هلند تماس بگیرید.

آیا می توانم تابعیت دوگانه داشته باشم؟

این که آیا شما می توانید علاوه بر گذرنامه هلندی یک یا چند گذرنامه دیگر داشته باشید، بستگی به شرایطی دارد که در آن تابعیت هلند را بدست آورده اید. برخی از شایع ترین شرایطی که دو گذرنامه امکان پذیر است عبارتند از:

 • اگر یکی از والدین شما هلندی است.
 • اگر با یک شهروند هلندی ازدواج کرده اید یا شرکای ثبت شده هستید.
 • اگر در هنگام تقاضای تابعیت هلند، یکی از الزامات تابعیت دوگانه را رعایت کردید.
توسط | 2020-06-14T13:43:51+04:30 5th نوامبر, 2019|کشور هلند|بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید