اقامت دائم پرتغال + روش و مدارک مورد نیاز اخذ تابعیت پرتغال

اقامت دائم پرتغال

به دست آوردن اقامت دائم در پرتغال و مهاجرت به پرتغال ممکن است برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا یک روند پیچیده به نظر برسد. درحالی که پس از 5 سال اقامت دائم قانونی در پرتغال ممکن است افراد به عنوان بخشی از برنامه اقامت پرتغال واجد شرایط دریافت تابعیت دائم در این کشور باشند. ما در این مقاله به بررسی اخذ اقامت دائم پرتغال و شرایط شهروندی پرتغال خواهیم پرداخت.

اقامت دائم پرتغال

اقامت پرتغال چیست؟

کشور پرتغال به عنوان یکی از مقاصد اصلی مهاجران معرفی شده است این امر بیشتر به دلیل هوای عالی و قیمت نسبتاً مناسب در بازار املاک و مستغلات کشور پرتغال است. دولت پرتغال از طریق چندین برنامه ویزای سودمند بسیاری از افراد خارجی را به این کشور جذب کرده است.

این کار برای جذب سرمایه های خارجی برای تحریک اقتصاد پرتغال انجام شده است. به عنوان مثال برنامه ویزای طلایی بسیاری از اتباع غیر اتحادیه اروپا را به پرتغال جذب کرده است.

چه کسی باید برای اقامت پرتغال اقدام کند؟

اگر شهروند اتحادیه اروپا نباشید برای تحصیل، زندگی و یا کار در پرتغال به ویزای اقامت نیاز خواهید داشت. نوع ویزای اقامت مورد نیاز شما بستگی به این دارد که چه مدت و به چه دلیل قصد اقامت در پرتغال را دارید.

ویزای اقامت شما این امکان را می دهد که به منظور درخواست اجازه اقامت وارد پرتغال شوید. اصولاً آن ویزا اولین قدم برای اقامت دائم است. نام دپارتمان مسئول پردازش و صدور ویزای اقامت Serviço de Estrangeiros e Fronteiras (SEF) است.

مرحله دوم این فرآیند درست بعد از ورود به پرتغال اتفاق می افتد. این زمانی است که برای درخواست اجازه اقامت خود باید به SEF مراجعه کنید (توجه داشته باشید، این متفاوت از ویزای اقامت شماست).

همانطور که قبلاً ذکر شد، شهروندان اتحادیه اروپا و (EEA) و همچنین اتباع سوئیس برای زندگی در پرتغال نیازی به ویزای اقامت ندارند.

اگر واجد شرایط زندگی و کار بدون ویزا در پرتغال هستید، تنها کاری که باید انجام دهید ثبت نام در مراجع مالیاتی پرتغال و سالن اجتماعات محلی شما (شهرداری کامارا) است. آن ها برای شما گواهی اقامتی به اعتبار پنج سال صادر می کنند.

اخذ اقامت دائم پرتغال برای شهروندان اروپا ، EEA و سوئیس

پس از 5 سال  اقامت قانونی در پرتغال، متقاضی حق دارد برای اقامت دائم اقدام کند. کارت اقامت دائم مشمول حداقل شرایط اقامت نیست. اما اگر دارنده به مدت 2 سال متوالی از پرتغال دور باشد، ممکن است فسخ شود.

لطفاً توجه داشته باشید که کارت اقامت باید هر 5 سال یکبار تمدید شود.

اقامت پرتغال

شرایط اقامت دائم پرتغال برای شهروندان کشورهای جهان سوم

به عنوان بخشی از برنامه اقامت پرتغال، درخواست اجازه اقامت دائم پرتغال باید به SEF، آژانس مرزی پرتغال و طبق قانون ارائه شود. شرایط اخذ اقامت دائم پرتغال:

  • حداقل 5 سال مجوز اقامت موقت پرتغال را داشته باشد.
  • در طی 5 سال گذشته، این فرد به جرمی که مجازات آن بیش از 1 سال حبس است محکوم نشده باشد.
  • منابع مالی کافی داشته باشد.
  • مکانی برای اقامت در پرتغال داشته باشد.
  • تسلط به زبان پرتغالی در حد پایه را اثبات کنید.

با این وجود، کارت اقامت باید هر 5 سال یکبار یا هر زمان که جزئیات آن تغییر می کند مانند تغییر آدرس و وضعیت تأهل تمدید شود. اگر دارنده کارت بدون هیچگونه توجیح قابل قبول به مدت 24 ماه متوالی یا به مدت 30 ماه از سه سال را کاملا به دور از پرتغال سپری کند ممکن است مجوز اقامت او کنسل شود.

فرآیند برنامه اقامت دائم در پرتغال

برخلاف اقامت، درخواست تابعیت دائمی در برنامه اقامت پرتغال به یک اداره ثبت احوال ارسال می شود و نه به SEF. پس از به دست آوردن تابعیت، برنامه های گذرنامه توسط SEF اداره می شوند، اگرچه این درخواست ممکن است در یک فروشگاه شهروند یا در کنسولگری پرتغال ارائه شود.

اقامت دائم در پرتغال

نحوه دریافت تابعیت پرتغال

برخی از متقاضیان اخذ تابعیت پرتغال باید مدارک مستندی در مورد روابط مؤثر با پرتغال ارائه دهند و اگر این روابط بسیار اندک یا خیلی ضعیف باشد دادستان ایالتی با اعطای تابعیت مخالفت می کند. این معیار در مورد متولدین خارج از کشور صدق می کند که جد آن ها پرتغالی است و یا کسانی که به مدت 3 سال با یک ساکن پرتغال ازدواج کرده اند.

مستندات معمولی شامل موارد زیر است:

  • ثبت نام در اداره امور مالیاتی پرتغال و خدمات درمانی ملی.
  • سفر به طور مرتب به پرتغال در صورت عدم حضور متقاضی در این کشور.
  • داشتن مالکیت یا اجاره ملک در پرتغال حداقل 3 سال.
  • زندگی در یک جامعه تاریخی پرتغالی در خارج از کشور یا پیوند با آن.
  • شرکت در طول 5 سال گذشته در زندگی فرهنگی یک جامعه پرتغالی موجود در کشور محل اقامت. یعنی در فعالیت های انجمن های فرهنگی یا تفریحی چنین جامعه ای.

اخذ اقامت پرتغال همیشه با کمک متخصص هموار خواهد شد. به همین دلیل توصیه می کنیم از مشاوره متخصصین معتبر مانند نمایندگان املاک و مستغلات، وکلای مهاجرت و حسابداران استفاده کنید. در صورت تمایل می توانید از مشاوره ی وکلای موسسه گلدن اینوست بهره مند شوید.

توسط | 2020-07-18T13:19:15+04:30 1st جولای, 2020|کشور پرتغال|بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید