وضعیت پناهندگی در پرتغال با شیوع ویروس کرونا + قوانین

پناهندگی در پرتغال

ظهور سیاست های راست افراطی در بخش هایی از اروپا با عدم تمایل روزافزون به پذیرش پناهندگان همخوانی داشته است. یکی از کشورهایی که مخالف این روند است، پرتغال است که به طور جدی به دنبال ورودی ها و پناهندگان جدید است. این کشور بسیاری از پناهندگان ترکیه و مصر را پذیرفته است. همه اتفاقاتی که در کشور پرتغال رخ می دهد بر خلاف بقیه اتحادیه اروپا است. با ما همراه باشید چراکه در این مقاله به بررسی وضعیت پناهندگی در پرتغال می پردازیم.پناهندگی در پرتغال

شرایط پناهندگی در پرتغال

برخلاف بیشتر کشورهای اتحادیه اروپا، پرتغال از ورود پناهندگان حتی پس از آغاز “بحران پناهندگی” در سال 2015 استقبال کرده است و چندین طرح اسکان بلند پروازانه را اعلام کرده است. اما از طرف دیگر، سیاست های بازداشت پرتغال مورد انتقاد مكرر قرار گرفته است. پناهجویانی که در بنادر ورودی درخواست می کنند به طور منظم بازداشت می شوند. کودکان ممکن است در بازداشتگاه ها قرار بگیرند و گزارش ها حاکی از افزایش این عمل است و هیچ آیین نامه ای برای تعیین شرایط بازداشت وجود ندارد.

کشور پرتغال به طور جدی به دنبال تشویق اسکان مجدد پناهندگان در خاک خود از جمله از زمان آغاز “بحران پناهندگان” در سال 2015 بوده است در حالی که بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا مانند مجارستان، اسلواکی و اسلوونی به طرز ناخوشایند به دنبال بستن مرزهای خود و محدود کردن سهمیه های پناهندگان تعیین شده توسط کمیسیون اروپا (EC) بودند. اما پرتغال روند صعودی را نشان داده است، حتی اعلام کرد که باید 10،000 پناهنده را بپذیرد که سه برابر سهمیه EC این کشور است.

طبق گزارش Eurostat، جمعیت این کشور از سال 2010 همه ساله کاهش یافته است. وزیر کشور در مصاحبه ای در سال 2019 اظهار داشت که پذیرش پناهندگان یک فرصت اقتصادی و اجتماعی است.وی گفت: ” در سال 2018 ، هنگامی که کشورهای مدیترانه ای مانند مالت و ایتالیا از فرود قایق های پناهندگان جلوگیری کردند، دولت پرتغال به مهاجران و پناهجویان پناهنده فرصت پناهندگی کشور پرتغال را داد. این کشور برای جابجایی 1000 پناهنده و پناهجو، با یونان توافق نامه دو جانبه امضا کرد، وعده داد که 1100 عدد از ترکیه و مصر را پذیرفت و طبق گزارش ها برای جابجایی هزاران نفر دیگر با آلمان وارد مذاکره شد.

علیرغم این برنامه های بلندپروازانه، بسیاری از کسانی که در پرتغال اسکان داده شده اند بنا بر گزارش ها به دلیل کمبود فرصت شغلی و مدیریت ضعیف و تحویل پشتیبانی دولت از این کشور خارج شده اند. همچنین در حالی که مقامات پرتغال به تمجید از شایستگی اسکان مجدد پناهندگان در این کشور می پردازند همزمان اقدامات سختگیرانه کنترل مهاجرت را نیز انجام داده اند که این مسئله کمی شک برانگیز است.

تا سال 2017 که افراد برای پناهندگی به پرتغال می رفتند، کودکان به ندرت بازداشت شده اند اما پس از 2017 کودکان و سایر گروه های آسیب پذیر به طور مرتب در بازداشت قرار گرفته اند.

در حالی که  (SEF) (خدمات بیگانگان و مرزها) گزارش داد که دو کودک در سال 2015 بازداشت شدند. در سال 2017، 17 کودک بی سرپرست به مدت 4 تا 50 روز و 40 خانواده با فرزندان به مدت 3 تا 60 روز بازداشت شدند.همچنین در سال 2018، 75 کودک پناهجو در مرزهای این کشور بازداشت شدند. ناظران گفتند که آنها برای محصور کردن کودکان و خانواده ها به اندازه کافی مجهز نیستند.پناهندگی پرتغال

پناهندگی در پرتغال 2020 (کووید 19)

نخست وزیر آنتونیو کاستا، هنگامی که در سال 2015 از وی خواسته شد 1600 پناهنده را از طریق طرح جابجایی اضطراری بگیرد، گفت کشورش می تواند از 10،000 نفر از آنها پشتیبانی کند. در حالی که از آن زمان صحبت های زیادی در مورد رقم 10،000 نشده است اما این کشور رسماً متعهد شده است که نزدیک به 4600 را بپذیرد که بسیار بیشتر از تعهدات است.

شورای وزیران پرتغال تصمیم گرفته است به طور کلی و موقتا به کلیه مهاجران و پناهجویان که در حال حاضر در این کشور هستند، حقوق شهروندی کامل اعطا کند. این اقدام به منظور اجازه دسترسی کامل این گروه از افراد به مراقبت های بهداشتی کشور انجام شده است زیرا شیوع ویروس کرونا در کشور تشدید شده و با این کار خطرات برای سلامت عمومی را کاهش می دهد.

پرتغال در 18 مارس وضعیت اضطراری اعلام کرد، که بلافاصله در نیمه شب آن روز عملی شد و 15 روز به طول انجامید. در همین زمان، این کشور کنترل مرزهای موقت داخلی را در مرزهای زمینی با اسپانیا تحمیل کرد و مرزهای خارجی آن را برای مسافرانی غیر EEA که قصد ورود غیر ضروری داشتند، بست. این تصمیم دولت برای تأمین امنیت دسترسی پناهندگان و مهاجران به خدمات عمومی در هنگام شیوع ویروس کرونا است.مهاجرت به پرتغال از طریق پناهندگی

سخنگوی وزارت امور داخلی پرتغال، کلودیا ولوسو تصمیم دولت خود را با زبانی خلاصه کرد: وی گفت: “مردم نباید از حقوق خود در زمینه بهداشت و خدمات عمومی محروم شوند. در این مواقع استثنایی، باید حقوق مهاجران تضمین شود. ”

قوانین پناهندگی در پرتغال

در حال حاضر طبق قوانین پناهندگی پرتغال این کشور قانون پناهندگی 27/2008 را به اجرا گذاشته است که قانونی است مطابق با استانداردهای بین المللی و اتحادیه اروپا.

در رابطه قانون پناهندگی در کشور پرتغال، پرتغال یك كشور عضو كنوانسیون 1954 در رابطه با وضعیت افراد بدون تابعیت و كنوانسیون 1961 در مورد كاهش بی تابعیتی است. همچنین کنوانسیون 1951 مربوط به وضعیت پناهندگان را در سال 1960 پذیرفت و تصویب کرد.

سند کنوانسیون پناهندگان در سال 1951 که پرتغال آن را تصویب کرده است حقوق پناهندگان و همچنین تعهدات قانونی دولت ها برای حمایت از آن ها را نشان می دهد بنابراین پناهندگان در پرتغال توسط این حقوق محافظت می شوند. کشور پرتغال با پذیرش پناهندگان سعی در مقابله با کاهش جمعیت خود دارد.

پرتغال بخشی از یک برنامه داوطلبانه است که در ژانویه سال 2018 توسط کمیسیون اروپا آغاز شده و قصد دارد 50،000 پناهنده را طی دو سال آینده اسکان دهد.

در ادامه لازم است به شما بگوییم که پناهندگی روشی کم هزینه اما پر خطر برای متقاضیان مهاجرت به خارج از کشور می باشد در نتیجه ما همچین روشی را به شما پیشنهاد نمی کنیم اما اگر مایل به اخذ اقامت پرتغال و سایر کشورهای اروپایی هستید می توانید با کلا و مشاوران موسسه گلدن اینوست در ارتباط باشید.

جهت اطلاع از سایر روش های مهاجرت به کشور پرتغال کلیک کنید.

توسط | 2020-07-26T19:44:44+04:30 20th جولای, 2020|کشور پرتغال|بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید