یونان کجاست| آب و هوای یونان چگونه است؟ + عکس نقشه یونان

یونان کجاست؟

یونان کشوری است که در جنوب اروپا در راس جنوبی شبه جزیره بالکان و در چهار راه اروپا، آسیا و آفریقا واقع شده است. آب و هوای یونان مدیترانه ای است. مساحت یونان 131,957 کیلومترمربع (50,949 مایل) است که مساحت سرزمین های آن(خشکی ها) 130,647 کیلومتر مربع و مساحت آب های داخلی آن (دریاچه ها و رودخانه ها) 1,310 کیلومتر مربع است.

پرچم یونان

نقشه کشور یونان

کشور یونان با آلبانی در شمال غربی، مقدونیه شمالی و بلغارستان در شمال و ترکیه در شمال شرقی مرز مشترک دارد. دریای اژه در شرق این سرزمین، دریای یونی در غرب آن و دریای کرتان و دریای مدیترانه در جنوب این کشور قرار دارند.

عرض جغرافیایی یونان از 35 درجه سانتی گراد تا 42 درجه سانتی گراد و طول جغرافیایی آن از 19 تا 28 درجه است. در نتیجه به دلیل این جغرافیای فیزیکی و موقعیت یونان در نقشه، این کشور دارای تنوع آب و هوایی قابل توجهی است.

موقعیت یونان

یونان طولانی ترین خط ساحلی در حوزه مدیترانه و یازدهمین خط ساحلی جهان با طول 13,676 کیلومتر(8,498 مایل) را دارد و دارای جزایر زیادی است که از این تعداد 227 مورد از آن قابل سکونت هستند. هشتاد درصد از یونان کوهستانی است و کوه المپوس (Olympus) بلندترین قله آن است که 2,918 متر (9,573 فوت) ارتفاع دارد.

این کشور از نه منطقه جغرافیایی تشکیل شده است: مقدونیه، یونان مرکزی، اپیروس، جزایر ایونی (Ionian Islands)، جزایر اژه (از جمله دودکان و سیکلاد)، Peloponnese، Thessaly، Thrace و Crete.

آب و هوای یونان چگونه است؟

آب و هوای یونان مدیترانه ای است با تابستان هایی که معمولاً گرم و خشک است و زمستان هایی که می توانند ساکت و خنک باشند.

شمال یونان در طول زمستان می تواند بسیار سرد و همراه با بارش برف باشد. با این حال، برای جنوب یونان و جزایر آن، زمستان ها ملایم تر خواهند بود. آب و هوای یونان در زمستان در بسیاری از مناطق می تواند برفی باشد و در کوه های مرتفع، بارش برف بیشتری انتظار می رود.

تابستان در یونان بسیار گرم است و معمولاً در ماه های جولای و آگوست دمای هوا به 30 تا 35 درجه سانتیگراد و گاهی به 40 درجه سانتیگراد و حتی بالاتر نیز می رسد. توصیه می شود در این دماها به خصوص از ساعت 11 تا 14 ظهر که آفتاب در آن شدیدتر است از تابش خورشید دور بمانید.

وزش باد شدید شمالی “مالتمی” که معمولاً در ماه های جولای و آگوست در سواحل شرقی یونان جریان می یابد باعث جبران این گرما می شود. با این وجود، بعضی اوقات این بادها می توانند بسیار قوی باشند و باعث شوند که برنامه های کشتی های دریایی در جزایر به شدت مختل شوند.

در ماه های تابستان لباس های پنبه ای و نخی و کتان سبک و در طول زمستان لباس بارانی و لباس هایی با وزن متوسط، مناسب می باشد.

آب و هوای یونان

توسط | 2020-06-23T12:32:19+04:30 11th دسامبر, 2019|کشور یونان|بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید