اخذ اقامت یونان از طریق کار در سال ۲۰۲۰ + موسسات معتبر کاریابی

اخذ اقامت یونان از طریق کار

نحوه اخذ اقامت یونان از طریق کار در این کشور چگونه است؟ در این پروسه به چه مدارکی نیاز داریم؟

ما در این مقاله به بررسی اقامت از طریق کار در یونان، درآمد در یونان و در حالت کلی وضعیت کار در یونان خواهیم پرداخت، با ما همراه باشید.

اخذ اقامت کاری یونان

ویزای کار یونان

طبق قانون مهاجرت، كارگران خارجی ملزم به داشتن ویزا و مجوز های كاری مناسب در یونان هستند. مجوز های کار برای کارمندان باید تضمین شده باشند و توسط یک شرکت که دارای مجوز محلی است حمایت شود که این قضیه می تواند مشکلاتی برای شرکت هایی که فقط وارد بازار کار یونان می شوند ایجاد کند. اخذ اقامت یونان از طریق کار راه های متنوع و زیادی را برای اخذ اقامت کاری به شما ارائه می دهد که در ادامه به توضیح و بررسی هرکدام از این راه ها خواهیم پرداخت.

یونان مجوز اقامت الکترونیکی و بیومتریک را برای اتباع اتحادیه اروپا و غیر اتحادیه اروپا که در این کشور ساکن هستند معرفی کرده است. این مجوز همچنین به عنوان شناسنامه عمل می کند. این کارت ها دارای برچسب هایی در سیستم گذرنامه هستند. ظرف مدت 30 روز پس از دریافت درخواست اقامت، مقامات یونان قرار ملاقاتی را برای متقاضی ترتیب می دهند تا داده های بیومتریک خود (عکس و اثر انگشت) را که در تراشه الکترونیکی کارت ثبت شده است، در سیستم وارد کنند.

این کارت همچنین نشان می دهد که آیا دارنده حق کار در کشور یونان را دارد یا خیر. اتباع خارجی مقیم یونان که در حال حاضر مجوز اقامت دارند مجبور نیستند تا زمان انقضاء مستندات فعلی خود در قالب جدید به روز شوند.

بسته به وضعیت متقاضی، انواع مختلفی از مجوز برای اخذ اقامت یونان از طریق کار در این کشور وجود دارد. شامل:

 • کارآفرینان خود اشتغال
 • حامی مالی یک کارفرمای یونانی
 • همسر یا فرزند(کوچکتر از 21 سال)یک شهروند غیر اتحادیه اروپا که به مدت دو سال در یونان زندگی و کار می کنند
 • مجریان، سرپرستان یا اعضای هیئت مدیره
 • اقامت طولانی مدت در سطح اتحادیه اروپا/ مجوز کار
 • سرمایه گذار خارجی

کارآفرینان خود اشتغال

خارجی ها می توانند کار خود را تحت این شرط که این امر به اقتصاد یونان کمک کند و بودجه کافی برای تأمین هزینه های زندگی و کار خود داشته باشند، آغاز کنند. یکی از راه های اخذ اقامت یونان از طریق کار، کارآفرینی می باشد. تقریبا 64٪ از مردم اظهار داشتند كه كارآفرینی در یونان یك انتخاب شغلی مطلوب است، در حالی كه 65.9٪ اظهار داشتند كه كارآفرینان موفق در یونان از جایگاه و احترام بالایی برخوردارند. این یکی از بالاترین نرخ های ثبت شده از ابتدای بحران اقتصادی است.

مراحل اداری متعددی برای تکمیل این فرایند وجود دارد و روند آن می تواند بیش از یک سال طول بکشد. اجازه کار برای مدت دو سال اعتبار دارد و در صورت ارائه درخواست حداقل دو ماه قبل از انقضای پروانه، دو سال قابل تمدید است.

کارآفرینی در یونان

حامی مالی یک کارفرمای یونانی

برای ورود به یونان و درخواست مجوز، ویزای کار نوع D لازم است و باید اشتغال وابسته مشخص باشد. تقاضای اقامت و اجازه کار بر اساس پیشنهاد اشتغال از کارفرمای یونانی می تواند مدت زیادی طول بکشد. ویزا باید برای یک موقعیت خاص توسط یک کارفرما حمایت شود و نمی تواند توسط متقاضی یونانی یا اتحادیه اروپا تکمیل شود. مجوزهای کار فقط در صورتی قابل قبول است که هیچ ساکن محلی برای تصدی این مقام وجود نداشته باشد. کارفرما باید درخواست خود را در اداره اشتغال یونان، OAED ثبت کرده و بیعانه واریز کند.

در صورت تأیید برنامه، شهروند خارجی باید برای دریافت شماره مالیات محلی(AFM)، در صندوق تأمین اجتماعی برای کارمندان (IKA) عضو شود و برای اجازه اقامت اقدام کند. اگر شخصی دارای مجوز کار معتبر باشد و حداقل به مدت یک سال کار کرده باشد برای او امکان تغییر کار در همان صنعت مجاز می باشد.

اعضای خانواده کارمندان غیر اجرایی تنها پس از دو سال زندگی و کار در یونان می توانند به آن ها بپیوندند و تحت این شرط که فرد بتواند اثبات منابع کافی را برای تأمین هزینه های زندگی ارائه دهد. اعضای خانواده کارمندان اجرایی ممکن است آن ها را همراهی کنند. آنها باید برای همان نوع ویزای ورود و همان نوع اجازه اقامت اقدام کنند.

مجریان، سرپرستان یا اعضای هیئت مدیره

یکی دیگر از راه های اخذ اقامت یونان از طریق کار برای مجریان، سرپرستان یا اعضای هیئت مدیره می باشد. مدیران، سرپرستان و اعضای هیئت مدیره شاغل در شعب یونانی شرکت های خارجی شرایط نسبتاً آسانی برای اخذ اجازه اقامت دارند. برای ورود به یونان، برای ویزا در کنسولگری محلی یا سفارت محلی اقدام کنید. هنگامی که در یونان هستید، برای اجازه اقامت اقدام کنید. این امر همچنین در مورد اعضای خانواده نیز صدق می کند که باید برای همان ویزا و اجازه اقامت اقدام کنند.

کار در یونان

اقامت طولانی مدت در سطح اتحادیه اروپا/ مجوز کار

شهروندان غیر اتحادیه اروپا می توانند در صورت اثبات اینكه 5 سال در یونان زندگی کرده و مشغول به كار بوده و دارای مجوز اقامت / كار معتبر یونان باشند، می توانند برای مجوز طولانی مدت اقامت کاری یونان و اتحادیه اروپا اقدام كنند. این مجوز خاص فقط در دسترس افرادی است که اهل یونان یا اروپا نیستند و با یک شهروند یونانی یا اتحادیه اروپا ازدواج نکرده اند. در این دوره پنج ساله آن ها نباید بیش از ده ماه در خارج از یونان باشند. دارندگان این مجوز همان حقوق اتباع اروپایی را دارند و همچنین مجاز به کار و زندگی در یکی از کشورهای دیگر اتحادیه اروپا هستند.

مجوز اقامت برای سرمایه گذاران

از سال 2013، اتباع غیر اتحادیه اروپا و اعضای خانواده آن ها در هنگام سرمایه گذاری در ملک با ارزش 250 هزار یورو یا بیشتر مجاز به دریافت مجوز اقامت هستند. این مجوز به مدت 5 سال اعتبار دارد و در صورت عدم تغییر مالکیت در ملک قابل تمدید است. این نوع اجازه اقامت شامل حق اشتغال نمی شود. این قانون همچنین در مورد خرید و اجاره ملک مسکونی یا تجاری متعدد نیز اعمال می شود مشروط بر اینکه کل ترکیبی به حداقل مقدار سرمایه گذاری برسد.

پاسپورت یونانی

مدارک لازم جهت اخذ ویزای کار در یونان

این ویزا باید قبل از ورود به یونان، از سفارت یونان یا بخش کنسولی در کشور محل اقامت متقاضی دریافت شود. به طور کلی اسناد مورد نیاز عبارتند از:

 • پاسپورت معتبر
 • قرارداد استخدام
 • اثبات پوشش کافی بیمه درمانی در یونان
 • بررسی سابقه کیفری از نزدیکترین محل سکونت پلیس متقاضی

مالیات در کشور یونان

از سال 2019، یک فرد یونانی با نرخ 22٪ – 45٪ مالیات می شود. معافیت برای مالیات دهندگان با انواع خاص درآمد اعطا می شود. در سال 2019 میزان استاندارد مالیات شرکت ها در یونان 28٪ است. شرکت های دارایی 29٪ پرداخت می کنند. برای مشارکت یونان نرخ مالیات نیز 28٪ است.

نرخ بیکاری در کشور یونان

نرخ بیکاری در یونان در اکتبر سال 2018، 18.5 درصد بوده و در اکتبر سال 2019 به 16.6 درصد رسیده است. این پایین ترین نرخ بیکاری از آوریل 2011 است، زیرا تعداد بیکاران با 12.3 هزار نفر به 781 هزار نفر کاهش یافته در حالی که شاغلان با 0.71 هزار نفر به 3.93 میلیون نفر رسیده اند.

در سال 2018، جوانان در گروه سنی 15-24 سال با وجود کاهش در همه گروه های سنی همچنان در بین بیکاران بیشترین آسیب را نشان دادند. در مناطق کشور، کمترین نرخ بیکاری در کرت (9/11 درصد)، جزایر اژه (14.4 درصد) و آتیکا (15.6 درصد) گزارش شده است. در مقابل، اپیروس-مقدونیه غربی (19 درصد) و مقدونیه-Thrace (18.5 درصد) بالاترین نرخ را ثبت کردند.

جهت اخذ اقامت یونان از طریق کار می توانید با وکلا و مشاوران تیم گلدن اینوست در ارتباط باشید تا در این راه شما را همراهی کنند.

موسسات معتبر کاریابی در یونان

پیشرفته ترین کارفرمایان یونان، هر کدام شرایط استثنایی کارمندان را نشان می دهند. در ادامه به معرفی 10 نمونه از بهترین موسسات کاریابی در یونان می پردازیم.

این موسسات عبارتند از:

 1. adidas hellas s.a
 2. British American Tobacco Hellas
 3. Coca-Cola Tria Epsilon
 4. JT International Hellas A.E.B.E
 5. Lidl Hellas
 6. L’Oréal Hellas
 7. NN Hellas
 8. NOVARTIS HELLAS SACI
 9. Papastratos – an affiliate of Philip Morris International
 10. PepsiCo Greece
توسط | 2020-06-29T11:01:41+04:30 4th فوریه, 2020|کشور یونان|بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید