همه چیز درباره شهر جذاب آتن + عکس، نقشه و تاریخچه

آتن یونان

آتن، Athínai یونان مدرن، Athēnai یونان باستان، پایتخت یونان است که بسیاری از عقاید فکری و هنری تمدن کلاسیک از آن سرچشمه گرفته اند و عموماً این شهر زادگاه تمدن غربی به حساب می آید. آتن یونان یکی از باستانی ترین شهر های جهان، به عنوان زادگاه دموکراسی مشهور است.

آتن یونان

معرفی شهر آتن

طبق افسانه ها، این شهر نام خود را از آتنا، الهه خرد و دختر زئوس گرفته است. او حافظ شهر بود و در واقع معبد پارتنون در آکروپولیس به او اختصاص داده شده است.

آتن در فاصله 5 مایلی (8 کیلومتری) خلیج فالرون، ورودی دریای اژه (see Aegean) و جایی که پیرائوس (Piraeus) بندر آتن در آن قرار دارد، در یک حوزه خشک کوهستانی واقع شده است.

آتن بزرگ 165 مایل مربع (427 کیلومتر مربع) مساحت دارد. رود Kifisós، در نیمه غربی جریان دارد و رودخانه Ilisós، که اغلب خشک است، از نیمه شرقی عبور می کند. کوه های اطراف آتن: پرنیس(Párnis) با 4,636 فوت (1,413 متر) ارتفاع، پندلی(Pendéli) با 3,631 فوت ارتفاع، هایمیتوس (Hymettos) با 3,365 فوت ارتفاع و (Aigáleon) با ارتفاع 1.535 هستند.

تاریخچه آتن

قدمت اولین آثار آتن به دوره میکائین (Mycenaean) برمی گردد، در حالی که پس از آن و در قرن 5 قبل از میلاد معروف به قرن طلایی پریکلس( دولتمرد آتنی که الهام بخش بسیاری از نو آوری ها برای میهن خود بوده و آن را به شکوه خود سوق داده است) به اوج خود رسید.

از اوایل قرن هشتم قبل از میلاد، آتن به تدریج در حال تبدیل شدن به یک شهر مهم برای یونان بود و بر فرهنگ و قدرت دریایی شهر تأکید می کرد. اما در قرن 5 قبل از میلاد بود که شکل گیری های سیاسی بزرگی ایجاد شد، ساختمان های جدیدی از جمله آکروپولیس، معبد پوزیدون در سونیون و آگورای باستان ساخته شد و جنگ های امپریالیستی پیروزمندانه صورت گرفت تا آتن منابع اقتصادی جدیدی بدست آورد.

با این حال، پس از جنگ پلوپونزی(Peloponnesian) و شکست از اسپارتا، شهر آتن شروع به نزول کرد. در قرن 2 قبل از میلاد، توسط رومیان فتح شد و بخشی از شکوه قدیمی خود را به دست آورد، اما در دوره بیزانس، این شهر غالباً توسط قبایل شمالی مورد حمله قرار می گرفت و دوباره سقوط  می کرد.

آتن پس از تصمیم شاه اتو در سال 1834 به پایتخت رسمی یونان تبدیل شد. در آن زمان، یونان تازه از جنگ های طولانی که برای استقلالش شکل گرفته بود، جان سالم به در برده بود. دولت یونان مدرن به تازگی شکل گرفته بود و مردم برای اتصال یونان مدرن به سال های شکوهمند باستان، به یک سمبل احتیاج داشتند به همین دلیل آتن پایتخت کشور شد و برنامه های اصلاحات فوراً آغاز شد. از معماران اروپایی خواسته شد که به یونان بیایند و پایتخت را دوباره بسازند. در آن زمان ساختمان های چشمگیر نئوکلاسیک از جمله پارلمان یونان، دانشگاه یونان و آکادمی آتن ساخته شدند.

نکته قابل توجه این است که در سال 2004 از همه جای دنیا برای بازی های المپیک به شهر آتن آمدند و میلیون ها نفر شاهد میزبانی یونان و شهر آتن از بازی های المپیک بودند که باعث ایجاد نمایشی چشمگیر برای آتن در سطح جهانی شد.

آتن علاوه بر ساخت مجموعه ای از اماکن و امکانات ورزشی جدید (از جمله استادیوم طراحی شده توسط سانتیاگو کالاتراوا)، پیشرفت های گسترده ای در زیرساخت های حمل و نقل داشت که شامل گسترش چشمگیر حمل و نقل عمومی و ساخت فرودگاه بین المللی جدید بود.

آب و هوای آتن

وضعیت آب و هوای آتن بسیار مطلوب و مساعد است: آب و هوای آتن در زمستان ها به گونه ای است که وقوع یخبندان در آن بسیار نادر است (حداقل درجه حرارت 0 درجه سانتیگراد است) و بارش برف به ندرت اتفاق می افتد، در حالی که تابستان ها، اگرچه گرم و خشک (حداکثر درجه حرارت 99 درجه فارنهایت یا 37 درجه سانتیگراد) است، اما اغلب در طول روز وزش باد های تازه از شمال شرقی احساس می شود.

آب و هوای آتن

آب و هوای آتن

جاذبه های آتن

موزه آکروپولیس( Acropolis Museum)

موزه آکروپولیس یکی از پر بازدیدترین جاذبه های توریستی یونان است که توسط برنارد تسوومی معمار سوئیسی، طراحی شده و دارای یک ساختاری شیشه ای و فولادی فوق العاده مدرن است که دارای فضاهای نمایشگاهی با روح تازه و بسیار روشن است. این موزه به طور خاص برای نمایش یافته های باستانی از آکروپولیس ساخته شده است.

از تراس کافه-رستوران این موزه می توانید از منظره شگفت انگیز آکروپولیس لذت ببرید.

آکروپولیس

آکروپولیس به عنوان سمبل آتن و یونان، و در واقع فرهنگ تمدن غربی، شناخته شده است. آکروپولیس تپه ای صخره ای است که در قلب آتن مدرن در حال رشد است و توسط سه معبد باشکوه که قدمت آن به قرن 5 قبل از میلاد مسیح بر می گردد تاج گذاری شده است. بهترین و شناخته شده ترین و برجسته ترین پارتنون (Parthenon) است که در اصل از 58 ستون ساخته شده و با سایر تزئینات و یک دیواره تزئین شده است.

اتصال آن به سایر جاذبه های مهم باستانی این شهر از جمله: آگورای باستانی، تالار گفتگوی رومی، کرامهیکوس و معبد المپیک زئوس- یک مسیر پیاده روی 2.5 کیلومتری با عنوان تفرجگاه باستان شناسی را تشکیل داده است.

توسط | 2020-06-23T13:36:58+04:30 17th دسامبر, 2019|کشور یونان|بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید