فرهنگ مردم یونان چگونه است؟ + تاریخچه یونان

فرهنگ مردم یونان

فرهنگ و آداب و رسوم یونان معاصر بسیار غنی و متنوع است. یونان با فرهنگی غنی، کشوری است با آداب و رسوم که از نسلی به نسل دیگر منتقل شده است. فرهنگ مردم یونان گذشته کشور را نشان می دهد و یکی از مواردی است که این کشور را بسیار جالب و لذت بخش می کند. ما در این مقاله به بررسی سنت ها و فرهنگ مردم یونان و برخی از خرافات های رایج در کشور زیبای یونان خواهیم پرداخت.

فرهنگ مردم یونان

 1. روز نام

یکی از آداب و رسوم یونانی ها “روز نام” است درست است که سنت “روز نام” در بسیاری از کشورهای اروپایی وجود دارد اما در یونان این روز به شدت مورد احترام قرار گرفته و مردم این روز را در کنار هم جشن می گیرند. برای بسیاری از یونانیان، جشن روز نام در واقع مهم تر از روز تولد است، به خصوص برای بزرگسالان، و مرسوم است که در روز نام با کسی تماس گرفته و به او تبریک بگوییم. کسی که جشن می گیرد اغلب میهمانان خود را به جایی دعوت کرده و یا آن ها را با یک نوشیدنی مهمان می کند.

 1. روز اول ماه

کالو مینا (ماه خوب) یک تبریک سنتی است که در اولین روز از ماه خواهید شنید. یکی دیگر از موارد مهم در فرهنگ یونان، روز اول ماه است که نمادی از آغاز جدید است. یونانیان همراه با سلام و احوالپرسی برای یکدیگر آرزو می کنند تا در این ماه به چیزهای خوبی دست یابند.

 1. چشک شیطان

شاید مشهورترین خرافه ای که یونان با ترکیه به اشتراک می گذارد (و همچنین کشور های دیگر از جمله ایران)  چشم شیطانی نفرین (ماتیاسما) یا همان چشم زدن است که توسط یک فرد از طریق حسادت انجام می شود. برای محافظت از خود در برابر آن، یونانیان بر این باورند که باید چشم نظر همراه خود داشته باشید. این وسیله تکه های معروف شیشه ای آبی است که یک چشم روی آن قرار دارد.

evil eye greece

 1. تف کردن

یونانیان معتقدند که تف کردن شیطان و شر را به تعویق می اندازد. یونانیان در واقع تف نمی کنند اما در واقع سه مرتبه تو تو تو می گویند. معمولاً وقتی کسی از یک چیز بد یا مرگ خبر می دهد، تف می کند و همچنین وقتی کسی زیبایی یا سلامتی کسی را اظهار می کند یا حتی وقتی از یک کودک تعریف می کنند، تف می کنند تا از چشم بد دور بمانند.

greek traditions

 1. نام نهادن

در یونان برخی از اسامی بسیار رایج است. یعنی فرزند اول به نام پدربزرگ و مادربزرگ نامگذاری می شود. اگر پسر باشد، او نام پدربزرگ پدری خود را می گیرد اما اگر دختر باشد، نام مادر بزرگ را می گیرد. همچنین متداول است که فرزند اول بدون توجه به پسر یا دختر بودن، تحت نام والدین پدر قرار گرفته است. یافتن نوه هایی با نام های مشترک چندان عجیب نیست و ادر این صورت برای جلوگیری از سردرگمی، می توان به آن ها لقب داد. در سال های اخیر، بسیاری از والدین تصمیم گرفته اند که این سنت را رعایت نکنند، یا در عوض از نام پدربزرگ و مادربزرگ به عنوان یک اسم میانی استفاده کنند.

 1. جشن های روز مقدس

همانگونه که می دانید فرهنگ مردم یونان بسیار متنوع و جالب است. جشن روز مقدس نیز یکی دیگر از جشن های فرهنگی این کشور محسوب می شود. در تمام طول سال، جشن روزهای مقدس معمولا در کلیساها و عمدتاً در مناطق روستایی برگزار می شوند، گرچه دیدن آن در شهرهای بزرگ نیز امکان پذیر است. این جشن شامل غذا و نوشیدنی رایگان، موسیقی سنتی و رقص تا صبح روز بعد است.

greek festival

 1. بشقاب شکستن

یکی دیگر از سنتی که یونانیان به آن مشهور هستند، شکستن بشقاب است. در حالی که ریشه این عمل مبهم است، اما با بیان شادی و خوشبختی همراه است.

مراسم بشفاب شکنی

 1. مارتیس

یکی دیگر از آداب و رسوم یونانی ها مارتیس است. یونانیان بهار را با پوشیدن یک دستبند قرمز و سفید ساخته شده از نخ، جشن می گیرند و این دستبند را در کل ماه مارس می پوشند. رنگ سفید نمادی از خلوص است در حالی که قرمز نشان دهنده اشتیاق و زندگی است. هنگامی که صاحب دستبند اولین علائم بهاری مانند درخت شکوفه ای را می بیند، باید دستبند را به آن درخت گره بزند. کشورهای دیگر مانند بلغارستان نیز این سنت را عملی می کنند.

martis

 1. سه شنبه سیزدهم

در حالی که بسیاری جمعه سیزدهم را روز بدبختی می دانند، برای یونانیان روز بدبختی سه شنبه سیزدهم است. این تاریخ به سقوط قسطنطنیه (امروز استانبول) در آن روز، به سال 1204 بازمی گردد.

 1. کرواتی

یک سنت منحصر به فرد قبل از روز عروسی در یونان اتفاق می افتد. سنتی است که عروس به همراه دوستان مجردش دور هم جمع می شوند و تخت عروسی این زوج را تزئین می کنند و هدایا، پول و برنج روی آن می ریزند. این آیین برای ارتقاء سعادت و باروری برای زوج انجام می شود. (این سنت اغلب در یونان امروزی مشاهده نمی شود.)

عروسی یونانی

لباس مردم یونان

از دیگر موارد فرهنگ مردم یونان می توان به لباس های سنتی مردم این کشور اشاره کرد. زنان و مردان یونان باستان به طور معمول دو لباس می پوشیدند: یک لباس زیر (کیتون یا پلوپوس) و یک روپوش (حفره یا کله پاچه).

لباس مردم یونان باستان به جای استفاده برای نشان دادن هویت بیشتر بر اساس ضرورت، کارکرد، محافظت استفاده می شد. لباس های مردان و زنان تقریبا یکسان بود با این حال معمولا زنان لباس هایی تا مچ پا و مردان لباس هایی تا زانو می پوشیدند. در حالی که هیچ پوششی از این دوره باقی نمانده است اما توصیفاتی در زمان معاصر و تصاویری هنری از این لباس ها وجود دارد که نشان دهنده فرهنگ مردم یونان در قرن های گذشته می باشد.

لباس مردم یونان

تاریخچه یونان باستان

نام یونان قدیم Hellas یا Hellada است. تاریخ یونان شامل تاریخ قلمرو کشور مدرن یونان و همچنین قوم یونان و مناطقی است که آنها در آن ساکن بوده و بر اساس تاریخ حکومت می کردند. عموماً تاریخ یونان باستان به دوره های زیر تقسیم می شود:

 • یونان نوسنگی؛دوره ای که با تأسیس جوامع کشاورزی در 7000 سال قبل از میلاد شروع می شود و در 3200/3100 قبل از میلاد خاتمه می یابد
 • هلادیک (مینوی یا دوره ی برنز)؛ دوره ای است که با شروع به یک اقتصاد مبتنی بر فلز در 3200/3100 قبل از میلاد به ظهور و سقوط کاخ های یونانی میسنای منجر شده است (1600-10000 قبل از میلاد)
 • یونان باستان؛دوره ای از سقوط تمدن میکائن در 1100 قبل از میلاد تا 146 قبل از میلاد را پوشانده و شامل دوره های فرعی متعددی از جمله قرون تاریک یونان (یا عصر آهن، دوران هومری)، دوره باستان، دوره کلاسیک و دوره هلنیستی است
 • یونان رومی؛ دوره ای از فتح روم یونان در سال 146 قبل از میلاد تا 324 میلادی
 • یونان بیزانس؛ دوره ای از تأسیس پایتخت بیزانس، قسطنطنیه، در سال 324 میلادی تا سقوط قسطنطنیه در 1453 ق.
 • فرنگی / یونان لاتین؛ دوره ای از جنگ صلیبی چهارم (1204) تا سال 1797، سال عدم استقرار جمهوری ونیز
 • یونان عثمانی؛ یک دوره از سال 1453 تا انقلاب یونان 1821 را پوشش می دهد.
 • یونان مدرن؛ یک دوره از سال 1821 تا به امروز را پوشش می دهد.

تاریخ یونان باستان

در دورانی که  فرهنگ مردم یونان در اوج خود قرار داشت، تمدن یونان از مصر تا سرتاسر کوه های هندو کوش در افغانستان پخش شد. از آن زمان، اقلیت های یونانی در سرزمین های یونان سابق (به عنوان مثال ترکیه، آلبانی، ایتالیا، لیبی، لوانت، ارمنستان، جورجیا) باقی مانده اند و مهاجران یونانی در جوامع مختلفی در سراسر جهان (مانند آمریکای شمالی، استرالیا، اروپای شمالی، آفریقای جنوبی) جمع شده اند. امروزه بیشتر یونانیان در ایالات مدرن یونان (مستقل از سال 1821) و قبرس زندگی می کنند.

اگر مایل به دریافت اصلاعات در رابطه با آثار تاریخی و موزه های یونان هستید اینجا کلیک کنید.

توسط | 2020-06-28T11:23:02+04:30 21st ژانویه, 2020|کشور یونان|بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید