قدرت و اعتبار پاسپورت یونان ۲۰۲۰ + مزایای اخذ پاسپورت یونانی

پاسپورت یونان

چرا باید به پاسپورت یونانی (تابعیت) احتیاج داشته باشم؟

اخذ تابعیت یونان و گذرنامه یونانی (پاسپورت یونان) به این معنی است که شما حق کار، زندگی، تحصیل و بهره مندی از قوانین هر کشوری که عضو اتحادیه اروپا (EU) است (که شامل یونان نیز می گردد) را دارید.

اتحادیه اروپا بزرگترین بازار در جهان است که از بیش از 400 میلیون نفر تشکیل شده است و به چنان درجه ای از ادغام و قوانین شبه فدرال رسیده است که به زودی ممکن است فدراسیون شود (ایالات متحده اروپا). در حال حاضر شهروند یک کشور عضو برای کار و اقامت در دیگر کشور عضو اتحادیه، نیازی به ویزا یا مجوز کار ندارد.

شهروندان همه کشورها (و البته یونانیان)، از طرف دولت و دادگاه های کشور های دیگر، نباید مورد تبعیض قرار گیرند. کلیه دادگاه ها باید از اصول اساسی حقوق اروپا و استانداردهایی بالاتر حقوق بشر استفاده کنند. به طور خلاصه، شما با اخذ پاسپورت یونانی، یک شهروند اروپایی می شوید که قادر به کار و سفر از یک کشور اروپایی به کشور دیگر می باشد، دقیقاً مانند یک آمریکایی که می تواند در هر ایالتی در داخل ایالات متحده امریکا، کار و زندگی کند!

اعتبار پاسپورت یونان

پاسپورت یونانی جزو قدرتمندترین پاسپورت ها است که اجازه دسترسی به 164 کشور جهان را می دهد.

یونان به همراه بلژیک، اتریش، ژاپن، پرتغال، سوئیس، انگلیس، ایرلند و کانادا دارای رتبه 4 معتبرترین پاسپورت ها در دنیا هستند که به آن ها اجازه سفر بدون ویزا به 164 کشور جهان را می دهد.

پاسپورت یونان

مزایای پاسپورت یونان چیست؟

دارنده گذرنامه یونانی یک شهروند اروپایی محسوب می شود. چنین شهروندی می تواند بدون نیاز به ویزا، اجازه کار یا اجازه اقامت به 28 کشور عضو اتحادیه اروپا سفر کند. وی حق دارد به مدت نامحدود در یک کشور عضو اتحادیه اقامت کند و از تمام امتیازات اجتماعی برخوردار باشد.

یک شهروند اروپایی می تواند پرونده اش را به زبان مادری خود، به دیوان عالی دادگستری اروپا (ECJ)، دادگاه عالی اروپا که مسئولیت اجرای یکنواخت قانون اروپا در سراسر اتحادیه اروپا را دارد (از کرت و ناپل گرفته تا ادینبورگ و برلین و از لندن و تسالونیکی تا کپنهاگ و آمستردام) ارجاع دهد.

از مطالب فوق می فهمیم که یک شهروند اروپایی می تواند در آژانس های فدرال اتحادیه اروپا که همان بروکراسی دولتی اروپا است، فعالیت شغلی داشته باشد.

مراحل دریافت پاسپورت یونان از طریق وراثت

در این قسمت شرایط اخذ پاسپورت یونان از طریق وراثت (داشتن اجداد یونانی) را برای شما مرحله به مرحله توضیح خواهیم داد:

 1. چگونه می توانم از حق داشتن پاسپورت یونانی (تابعیت یونان) مطلع شوم؟

باید حداقل یکی از اجداد شما در یونان متولد شده و همچنین از بدو تولد یونانی بوده باشد.

 1. چگونه می توان اثبات كرد كه یكی از اجداد من از بدو تولد یونانی بوده است؟

باید تاریخچه اجداد در سوابق شهرداری (تالار شهر) یک شهرک یا روستا در یونان ثبت شده باشد. فقط گواهینامه های صادر شده توسط مقامات شهرداری یونان پذیرفته می شوند. بنابراین، گواهی صادر شده توسط یک کشور دیگر مبنی بر اینکه اجداد شما در یونان به دنیا آمده، برای مقامات یونان کافی نیست.

 1. برای تبدیل شدن به یک شهروند یونانی به چه چیز دیگری نیاز دارم؟

سوابق جد یونانی، شناسنامه ازدواج وی، شناسنامه فرزندان آن ها و… که کلیه این اسناد خارجی باید به زبان یونانی ترجمه شوند.

 1. آیا برای ارائه درخواست باید به یونان سفر کنم؟

خیر نیازی نیست. کلیه اسناد و مدارک را می توان از طریق وکیل دادگستری، که دارای وکالت خاص است، جمع آوری و به آژانس مسئول یونان ارسال کرد.

 1. مسئولیت بررسی این موضوع در یونان کدام بخش است؟

اگر متقاضی فقط یک جد داشته باشد که از بدو تولد یونانی بوده است، درخواست باید به دبیرکل منطقه Periferia شهر که متقاضی مایل به ثبت نام است ارسال شود. اما اگر هر دو والدین متقاضی در یونان متولد شده باشند، باید درخواست به بخشدار محلی نوماریا (Nomarhia) ارسال شود که در این حالت درخواست گذرنامه بسیار ساده تر است و جواب معمولاً زودتر می رسد.

 1. اسناد خارجی را از کجا می توانم به یونانی ترجمه کنم؟

در کنسولگری یونان در سراسر جهان می توان اسناد خارجی (غیر یونانی) را به زبان یونانی ترجمه کرد. همچنین این مدارک می توانند توسط مترجمان مجاز ترجمه شوند، اما در این حالت ترجمه ها ممکن است به تمبرآپوستیل (Apostile) نیاز داشته باشند. ترجمه های رسمی را می توان در آتن، در وزارت امور خارجه یونان و همچنین توسط وکلای یونانی نیز انجام داد.

 1. چقدر طول می کشد تا پاسخی توسط مقامات یونان دریافت شود؟

میانگین مدت انتظار برای پاسخ توسط منطقه Periferia شش تا دوازده ماه است اما موارد ساده ای که توسط بخشدار Nomarhia کنترل می شود بسیار سریعتر پردازش می شوند.

اخذ پاسپورت یونان

برای اخذ پاسپورت یونان، راه های متفاوتی وجود دارد که اخذ اقامت از طریق تمکن مالی یونان و همچنین اخذ اقامت از طریق خرید ملک در یونان، از بهترین راههای دریافت پاسپورت و شهروندی یونان هستند.

 

توسط | 2020-06-28T10:43:51+04:30 18th ژانویه, 2020|کشور یونان|11 دیدگاه

11 دیدگاه‌ها

 1. مریم 23/03/2020 at 12:46 ب.ظ پاسخ

  یونان اقامت دوگانه هم میده؟ یعنی ما میتونیم ایرانی-یونانی باشیم؟

  • admin 25/03/2020 at 12:30 ب.ظ پاسخ

   بله می توانید

 2. محمد امین 23/03/2020 at 12:50 ب.ظ پاسخ

  سلام شما کیس مناسب برای ازدواج یونان دارین؟ کلا اقامت از طریق ازدواج انجام میدرن؟

  • admin 25/03/2020 at 12:32 ب.ظ پاسخ

   متاسفانه خیر.

 3. علی علوی 03/04/2020 at 12:15 ب.ظ پاسخ

  شما میتونید پاسپورت یونان بگیرید ؟ از چه طریقی ؟

  • admin 13/04/2020 at 11:35 ق.ظ پاسخ

   سلام. بله از طریق خرید ملک و تمکن مالی

 4. آیدا 10/05/2020 at 12:34 ب.ظ پاسخ

  من پدربزرگم پدری ایم یونانی ایه.. به علت یه مساله واری اومده ایران و همسر ایرانی گرفته .. ولی هیچوقت تبعه ایران نشده.. ما میتونیم از این طریق پاسپورت بگیریم؟

  • admin 24/06/2020 at 10:57 ق.ظ پاسخ

   با سلام. در این رابطه، ما می توانیم از طریق تمکن مالی برای شما اقامت یونان را اخذ کنیم و شما به کمک وکلا، از طریق نسب نیز می توانید پاسپورت خود را دریافت کید.

 5. ناشناس 12/07/2020 at 9:50 ب.ظ پاسخ

  سلام پاسپورت یونان باستان در آمریکا کانادا انگلیس اعتبار دارد

 6. علی 12/07/2020 at 9:52 ب.ظ پاسخ

  سلام پاسپورت یونان باستان در آمریکا کانادا انگلیس اعتبار دارد

  • admin 20/07/2020 at 11:29 ق.ظ پاسخ

   سلام. اگر نکته مورد نظر شما از اعتبار داشتن، ورود بدون اخذ ویزا به کشور های مذکور است، بله با داشتن پاسپورت یونانی می توانید بدون اخذ ویزا به کانادا، امریکا و انگلستان سفر کنید

دیدگاه خود را بنویسید