یونان + ۱۱ حقیقت جالب و شگفت انگیز درباره کشور تاریخی یونان

درباره یونان

یونان، رسما جمهوری یونان (یونانی:Greek Czech Republic) همچنین با عنوان Hella یونانی نیز شناخته می شود، کشوری است که در جنوب شرقی اروپا واقع شده است. اما جمعیت آن چقدر است؟ جمعیت یونان از سال 2018 تقریباً 10.7 میلیون نفر است. آتن، پایتخت یونان و بزرگترین شهر آن است و پس از آن تسالونیکی قرار دارد.

نژاد مردم یونان: ۹۸ درصد از یونانیها، نژاد یونانی دارند. ترک ها از بزرگترین اقلیت های یونانیان هستند و سایر اقلیت ها، آلبانیایی و مقدونی، بلغاری، ارمنی و کولی می باشند.

این کشور مهد تمدن غربی به حساب می آید: زادگاه دموکراسی، فلسفه غربی، ادبیات غربی، تاریخ نگاری، علوم سیاسی، اصول مهم علمی و ریاضی، درام غربی و بازی های المپیک.

کشور یونان

مذهب مردم یونان

یونان جامعه ای دارای کثرت مذهب است و پذیرای بسیاری از انواع مذاهب است. مسیحیت ارتدکس شرقی مذهبی در این کشور دین غالب است و از جنبه های مختلف در جامعه بسیار تأثیرگذار است. پراکندگی اعتقادات مذهبی و دین مردم یونان به شکل زیر است:

 1. مسیحیت ارتدکس شرقی متشکل از ٪92
 2. بدون دین متشکل از ٪ 3
 3. اسلام متشکل از ٪3
 4. سایر اعتقادات در حدود 2٪

دین مردم یونان

زبان مردم یونان

زبان رسمی یونان، یونانی است که 99٪ از جمعیت یونان آن صحبت می کنند. علاوه بر این، تعدادی از زبان های غیر رسمی، اقلیت ها و برخی از لهجه های یونانی نیز صحبت می شود. رایج ترین زبان های خارجی که توسط یونانیان آموخته می شود انگلیسی، آلمانی، فرانسوی و ایتالیایی است.

یونانی (یونانی مدرن: ελληνικά، elliniká) یک شاخه مستقل از خانواده زبان های هندو-اروپایی است. زبان یونانی جایگاه مهمی در تاریخ جهان غرب و مسیحیت دارد. کانون ادبیات یونان باستان شامل آثاری مانند اشعار حماسه ایلیاد و ادیسه هومر است.

زبان یونان امروزه توسط حداقل 12.5 میلیون نفر در یونان، قبرس، ایتالیا، آلبانی، ترکیه و یونانیان مهاجر و پراکنده در جهان صحبت می شود.

هزاران لغت در زبان انگلیسی ریشه یونانی دارند که در برخی از موارد به زبان لاتین وارد شده و از لاتین به انگلیسی تغییر کرده است. رایج ترین آن ها کلماتی مانند “آکادمی، ماراتن” است.

پرچم یونان

پرچم ملی یونان، با محبوبیت بسیار که از آن با آبی و سفید و یا “آسمان آبی و سفید” یاد می شود، توسط یونان به طور رسمی به عنوان یکی از نمادهای ملی شناخته شده است و دارای 9 نوار افقی مساوی از رنگ های آبی و سفید به صورت تناوبی است.

یک مربع آبی در گوشه بالا و در سمت راست وجود دارد که دارای یک صلیب سفید رنگ است. صلیب نمادی از مسیحیت ارتدکس شرقی، مذهب ثابت قوم یونانیان و قبرس است. سایه آبی به کار رفته در پرچم در طول تاریخ متفاوت بوده است، از آبی روشن گرفته تا آبی تیره. در 13 ژانویه 1822 پرچم یونان رسما توسط اولین مجلس شورای ملی در اپیدوروس تصویب شد.

یک نظریه نیز وجود دارد، که این نه نوار نمادی از نه موس (Muses)، الهه های هنر و تمدن است (عدد نه، به طور سنتی یکی از شماره های ارجاع یونانی ها بوده است)

پرچم یونان

لقب کشور یونان

یونان سرزمین فلاسفه (الهه) است. بیشتر فلاسفه که در قرون مختلف با نام آن‌ها آشنا هستیم از یونان برخاسته‌اند و بسیاری از بنا های منتصب به خدایان مختلف را در این کشور می‌توان دید.

11 حقیقت جالب درباره یونان

 1. در این کشور همه باید رای بدهند. بر اساس قانون این کشور همه شهروندان بالای ۱۸ سال موظف به رای دادن هستند.
 2. ۷ درصد از محصولات مرمر جهان در این کشور تولید می گردد.
 3. یونان سومین کشور تولید کننده زیتون در دنیا به شمار می رود. یونانیان از زمان قدیم و از دوران باستان زیتون پرورش می دادند.
 4. این کشور در تولید اسفنج های دریایی پیشرو است.
 5. هر ساله بیش بر 16 میلیون توریست از یونان بازدید می کند. صنعت گردشگری یونان 16 درصد از سرانه ناخالص آن را به خود اختصاص داده است.
 6. به دلیل داشتن جاذبه های توریستی فراوان و وجود سفرها از سراسر جهان به یونان، این کشور از بسیاری از کشورهای جهان، خطوط هوایی بین المللی و پرواز دارد.
 7. بیش از 80 درصد کشور یونان کوهستانی است.
 8. حدود 40 درصد از جمعیت این کشور در پایتخت آن شهر آتن زندگی می کنند.
 9. یونان بیش از 2000 جزیزه دارد که حدودا 170 مورد از آن ها برای بسیاری از مردم دنیا شناخته شده است.
 10. تا اواخر دهه 90 میلادی بزرگترین تهدید برای یونان کشور ترکیه بود، این دو کشور در طی سال ها، اختلافات بسیاری در رابطه با قبرس و دیگر مرزها داشتند. اما پس از زلزله ویرانگر که در سال 1999 و بعد از کمک های بی دریغ کشور ترکیه، روابط آن ها رو به بهبودی رفت.
 11. امروزه، یونان در مقام 26 جدول امید به زندگی در جهان قرار دارد. این در حالی است که ایالت متحده آمریکا در مقام 49 است.

عکسهای یونان را مشاهده کنید:

عکس های یونان

یونان

یونان عکس

 

توسط | 2020-06-22T14:43:58+04:30 9th دسامبر, 2019|کشور یونان|بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید