۴ مورد از اسناد مورد نیاز ویزای دانشجویی

ویزای دانشجویی برای تحصیل در خارج از کشور

ویزای دانشجویی، همان طور که نام آن نشان می دهد، ویزای صادر شده به متقاضیانی است که هدف اولیه آن ها از بازدید، ادامه و دنبال کردن تحصیلاتشان است. هر کشور پیرو قوانین مهاجرتی خودش است. این قوانین می تواند بر اساس الزامات اسناد و مدارک مختلف برای آنچه که اجازه می دهد تا شما بتوانید در آن کشور شروع به تحصیل کنید متفاوت باشد. اما با ابن حال، مشترکات گسترده ای وجود دارد که در همه درخواست های ویزای دانشجویی قابل مشاهده است.

در حالی که پذیرش در دانشگاه بسیار مهم است، این اسناد حقوقی در راه تمام فعالیت های شماست.

بلوکارت اروپا

ویزای دانشجویی اغلب براساس دو نقطه تمایز گسترده طبقه بندی می شوند.

طبقه بندی ویزای دانشجویی بر اساس مدت زمان برنامه(دوره):

کشور ها اغلب ویزای دانشجویی را به ویزای دانشجویی کوتاه مدت و ویزای دانشجویی بلند مدت تقسیم می کنند.

ویزاهای کوتاه مدت اغلب به دانش آموزانی که قصد دارند دوره کوتاهی از یک زبان یا دوره گواهی دیپلم را برنامه ریزی کنند و مدت زمان آن معمولا به 90 روز یا 3 ماه محدود می شود، داده می شود.

ویزای بلند مدت، به دانش آموزانی داده می شود که قصد دارند تا دوره های تحصیلی را آغاز کنند که از بیش از 3 ماه به طول می انجامد که می تواند شامل دوره های کارآموزی و برنامه های گواهی کوچک 6 ماهه و … باشد.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا(منطقه شینگن) اغلب شامل این طبقه بندی می شوند.

طبقه بندی ویزا بر اساس نوع برنامه(دوره) / دانشجو

صرف نظر از طول دوره، بعضی از کشورها بر اساس نوع ویزا، دانشجویان را طبقه بندی می کنند.

این طبقه بندی می تواند سطح درجه اعمال شده برای کارشناسی، کارشناسی ارشد و یا دکترا، تبادل دانشجویان و یا درخواست آن ها برای یک دوره حرفه ای یا دوره دیپلم باشد.

البته به طور کلی، چون این ویزا نیز به نوع دوره بستگی دارد، مطمئنا دانشجویان باید آن را درخواست دهند. این قضیه تا حدودی به حق تصدی بستگی دارد.

برای نمونه دانش آموز تبادلی، می تواند برای 3 ماه یا 3 سال برود، این طبقه بندی براساس نوع دانشجو است و نه دوره استقرار دانشجو.

ویزای دانشجویی

 

اسناد مورد نیاز برای درخواست ویزای دانشجویی

هر کشوری نسبت به قوانین مهاجرتی خود و لیست خاصی از اسناد را دارد. با این حال، در حالی که الزامات دقیق تر متفاوت است، اما این یک لیست عمومی تر نیز وجود دارد. با این حال، چند مورد از اسناد وجود دارد که شما مطمئنا به آن نیاز دارید:

1.پاسپورت معتبر

این مورد از الزامات اولیه است. در حالی که شما به یک گذرنامه معتبر نیاز دارید، آنچه لازم است بدانید این است که برای کشورهای مختلف، شرایط اعتبار پاسپورت شما ممکن است متفاوت باشد.

برای بعضی از کشورها باید پاسپورت شما تا پایان دوره حتی در زمان درخواست ویزای دانشجویی اعتبار داشته باشد. از سوی دیگر برخی از کشورها ممکن است به شما اجازه ی apply بدهند، اما از شما درخواست اعتبار می کنند که طولانی تر از اقامت در نظر گرفته شده در کشور است.

همچنین شما باید اطمینان حاصل کنید که حداقل دو صفحه خالی در گذرنامه خود برای مهر زدن ویزا دارید.

همچنین این امر اهمیت دارد که توجه داشته باشید که در صورتی که گذرنامه منقضی شده دارید، باید یک کپی از تمام گذرنامه های خود را ارائه دهید.

پاسپورت ایتالیا

2.اثبات واجد شرایط بودن دانشجو.

 

مهم نیست که کدام در کدام کشور پذیرفته و apply می شوید، اگر تقاضا برای هر نوع ویزای دانشجویی دارید، باید بتوانید ثابت کنید که شما دانش آموز واجد شرایط، با حسن نیت و جدی هستید. این اغلب با تایید پذیرش در موسسه آموزشی آن کشور انجام می شود.

3.محاسبه مالی

اکثر کشورها نیاز دارند که شما ثابت کنید که قادر به پرداخت هزینه های تحصیل و کالج نیستید، اما دارای وجوه لازم برای اقامت خود در کشور مورد نظر برای مدت دوره مورد نظر هستید. در حالی که بسیاری از کشورها دارای بودجه مورد نیاز از آن هستند، دارای برخی دستورالعمل های گسترده تر نیز هستند. به عنوان مثال، بسیاری از کشورها در اروپا (مانند آلمان، هلند، و غیره) دارای حداقل هزینه زندگی هستند که بر اساس استانداردهای دولتی محاسبه می شوند. بر این اساس، دانشجویانی که ویزای دانشجویی در این کشورها را درخواست می کنند، باید مدرکی را ارائه کنند که مبلغ گفته شده در دسترس است و به صورت پول نقد آماده است.

ویزای دانشجویی

4.مهارت زبانی و مکالمه ای

مورد دیگری که در کشور های مختلف مورد نیاز است، اثبات این امر است که شما می توانید با زبان هایی که به شما آموزش می دهند، ارتباط برقرار کنید.

از آنجایی که اکثر دانشجویان برای کشورهای انگلیسی زبان برنامه ریزی می کنند، اکثر آن ها نیاز دارند تا اثبات کنند که می توانند به زبان انگلیسی – هم نوشتاری وهم کلامی ارتباط برقرار کنند. این مورد معمولا با کسب حداقل نمره مورد نیاز در آزمون های مختلف زبان انگلیسی مانند: TOEFL، IELTS ویا PTE اثبات می شود.

بر این اساس، اگر شما قصد دارید تا یک دوره را در هر زبان دیگری (به عنوان مثال آلمانی) ادامه دهید، شما ملزم به ارائه گواهینامه برای آن زبان مطابق با سطح CEFR هستید.

در صورت داشتن علاقه، می توانید مطلب ما در رابطه با شرایط، هزینه ها و نحوه درخواست ویزای شینگن را نیز مطالعه نمایید.

توسط | 2020-05-01T12:05:24+04:30 4th دسامبر, 2018|ویزای شینگن|بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید